Putovanja i cijepljenje su dvije stvari koje često idu skupa. Od visoke je važnosti bit upoznat s potrebama cijepljenja pri putovanju u određene zemlje jer u mnogo slučajeva, pravilna i na vrijeme vakcinacija spašava život.
U nastavku teksta objašnjavam u kojem slučaju i protiv kojih bolesti putovanja i cijepljenje idu skupa te se u tablici nalaze informacije za svaku zemlju i teritorij specifično.
Zaprati me na Instagramu i na Facebooku!
ŽUTA GROZNICA – PUTOVANJA I OBAVEZNO CIJEPLJENJE
Cijepljenje je obavezno u državama u kojima se putem komaraca prenosi virusna bolest „Žuta groznica“. Ovo je ozbiljna vrsta zaraze protiv koje se stanovništvo u označenim zemljama bori svakoga dana. Prije putovanja potrebno se cijepiti te prilikom ulaska u zemlju pokazati potvrdu o cijepljenju.
Virus se prenosi kada komarac prethodno ubode već zaraženu osobu, te komarac kao vektor prenese na zdravu žrtvu.
ŽUTA GROZNICA – PUTOVANJA I CIJEPLJENJE JE UVJETOVANO OBAVEZNO
Državi u koju putnici ulaze, potrebno je priložiti dokaz o cijepljenju u slučaju da su doputovali iz zemlje koja spada u skupinu rizičnih zemalja s proširenom Žutom groznicom, te zahvaćenih rizikom od zaraze.
ŽUTA GROZNICA – PUTOVANJA I CIJEPLJENJE NIJE OBAVEZNO
Označene zemlje ne predstavljaju rizik od zaraze i prijenosa bolesti. Vrsta komaraca koji prenose virus nisu prisutni u tim krajevima.
MALARIJA – OBAVEZNO UZIMANJE TABLETA ANTIMALARIKA
Malarija je zarazna bolest koji također prenosi komarac. Ovaj put nije u pitanju virus, već Plasmodium. Plasmodium je eukariotski mikroorganizam koji kada uđe u organizam djeluje tako da uništava eritrocite ili crvene krvne stanice. Ovo dovodi do ozbiljnih i dugoročnih zdravstvenih problema koji mogu rezultirati s visokim stupnjem anemije što onemogućuje eritrocitima prijenos kisika do svih stanica u tijelu.
Naznačene države donose rizik od mogućnosti prijenosa malarije tijekom boravka. S druge strane, u nekim od državama rizični su samo neki dijelovi zemlje.
Najbolje je posavjetovati se s liječnikom rano prije putovanja jer u nekim slučajevima uzimanje antimalarika može započeti i nekoliko mjeseci prije samog putovanja.
Bitno je imati na umu da su tablete samo preventive i ne štite u potpunosti. Svakako treba izbjegavat ubod komaraca s pomoću duge odjeće, sprejeva protiv komaraca i spavanja u mrežama tijekom noći.
MALARIJA – UZIMANJE TABLETA ANTIMALARIKA NIJE OBAVEZNO
Preuzmi cijelu tablica cijepljenja za putovanja.
PUTOVANJA I CIJEPLJENJE SE PREPORUČUJE:
Kod navedenih bolesti i država označenih ljubičastom bojom, najbolje se savjetovati s liječnikom ili epidemiologom.
Činjenica je da se tablice cijepljenja po regijama kreiraju ovisno o potrebi i općenitoj pojavi bolesti na nekom području. To najviše ovisi o prenosiocu odnosno vektoru koju mogu biti komarci, krpelji ili životinje, a u nekim slučajevima i sklonost zagađenja vode i hrane, odnosno bakterijama.
Osim lokacije, situacija uvelike ovisi i o doba godine, planiranim aktivnostima, dijelovima unutar pojedine zemlje koje planiraš posjetiti itd.
TIFUS
Tifus, odnosno „trbušni tifus“ uzrokuje bakterija Salmonella typhi.
Širi se putem hrane i vode zbog neprimjerene higijene i loših sanitarnih uvjeta. A najgore je što dolazi iz fecesa i urina. Muhe su također česti prenosioci ove nimalo ugodne zaraze. U slučaju neadekvatnog liječenje, bolesnik postaje kronični kliconoša. U prijevodu, bakterija se nastali za stalno i uglavnom ne smeta domaćinu, ali je sposoban zaraziti druge. Bez obzira na to, život s tifusom nije niti malo ugodan.
BJESNOĆA
Bjesnoća se prenosi ugrizom „bijesne“ životinje. Ova bolest se sastoji od virusa kao glavnog protagoniste koji napada središnji živčani sustav. Nalazi se u slini životinje koja je zaražena. Mogu je prenijeti razne domaće i divlje životinje. Uključujući pse, lisice, vukove, rakune, ŠIŠMIŠE, štakore, miševe i mačke.
Velika prednost ovog virusa je ta što je bolja prognoza oporavka što je ugriz dalje od središnjeg živčanog sustava i od mozga. Razlog tome je taj što virus putuje sporo, a finalna destinacija mu je mozak. Tako da period inkubacije može bit od tjedan dana do nekoliko mjeseci ako je ugriz daleko od mozga, kao na primjer na stopalu.
U svakom slučaju, zara se može dogoditi u apsolutno bilo kojem dijelu svijeta te se s ovim se ne treba šaliti jer posljedice mogu biti zastrašujuće te je potrebno u najkraćem mogućem vremenu dobiti injekciju protiv bjesnoće.
Injekcija se najčešće daje u područje ugriza.
KRPELJNI MENINGOENCEFALITIS
Najčešći je u pojedinim dijelovima Europe. Uzrokuje ga virus kojeg prenose krpelji. Ova bolest zahvaća različite dijelove mozga.
Osim cjepiva u slučaju posjeta rizičnim krajevima, važno je zaštiti se od potencijalnog uboda krpelja općenito. To s najbolje odradi s adekvatnom odjećom i obućom.
MENINGOKOKNI MENINGITIS ILI MENINGOKOKNOM SEPSOM
Upala ovojnice mozga koju uzorkuje bakterija Neisseria meningitidis. Zaraza je nešto češća kod djece. Izaziva neugodne simptome u i na cijelom tijelu. Od krvnih priljeva, ospica pa do vrućice.
Izvor zaraze je čovjek. Često bolesnik bez simptoma. Bakterija se može nastaniti u gornjim dišnim putevima i čekati ondje neko vrijeme da se dogodi neka druga virusna infekcija ili pad imuniteta kako bi napala svog domaćina.
HEPATITIS A i B
Hepatitisa ima 7 (za sada) – A, B, C, D, E, F, G. Hepatitis je upala jetre uzorkovana virusom, a ozbiljnost i ishod situacije najviše ovisi o kojem hepatitisu se radi od ovih 7. Hepatitis se prenosi s čovjeka putem sline, krvi i drugih tjelesnih tekućina.
Cijepljenje protiv Hepatitisa B je na sreću obavezno.
Cijepljenje protiv Hepatitisa A nije obavezno, barem ne u Europskim zemljama, ali se preporučuje.
Što je zapravo cjepivo?
Cijepljenjem se stvara umjetna imunost. Drugim riječima u cjepivu se nalazi neki oblik određenog patogena. To može biti „umrtvljeni/slabi“ virus, bakterija, odnosno antigen na koje će ona naš imunološki sustav reagirati i stvoriti antitijela. Na taj način u slučaju stvarne zaraze, naše je tijelo spremno za borbu, već je izradilo DIY oružje i patogen nema apsolutne šanse!
ZAKLJUČAK – PUTOVANJA I CIJEPLJENJE
Za očuvanje zdravlja sebe i onih oko nas te uspješno putovanje, neophodno je pratiti tablicu putovanja i cijepljenje.
Kada je riječ o zdravlju, nikada nije pametno raditi na svoju ruku pa se najbolje obratiti onima čiji je to posao. Ponajprije liječnicima i epidemiolozima. Detaljno za temu putovanja i cijepljenje najbolje po potražiti na službenim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Baci oko na ostale savjete za putovanja na mom blogu.
Baci oko na moj vječnu travel inspiraciju Pinterest i vidimo se na Instagramu.
Trenutno ne putuješ, ali želiš sačuvati informacije?
Pin!
informacije na temu putovanja i cijepljenje za kasnije.
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Odgovori