Samo 10 kilometara od centra Splita nalazi se utvrda koja je pisala povijest još od srednjeg vijeka – Tvrđava Klis.
S obzirom na svoju poziciju zasluženo se naziva ključem Dalmacije.
Zanimljivo je da upravo “kleis” na grčkom znači KLJUČ!
Povežimo se na Facebooku! Lajkaj i zaprati stranicu pa uvijek budi u toku sa svim travel informacijama i idejama za izlete!
Pozicija ove tvrđave nije slučajnost.
Odabrana je strateški na sredini kliškog grla ili prolaza, odnosno mjesta gdje se susreću planine Mosor sa istoka i Kozjak sa zapada.
Iako se tvrđava Klis prvi put spominje u 5. stoljeću, najvažniju je ulogu odigrala u obrani od Turaka za vrijeme Osmanskih osvajanja.
Pa je tako sve do 1537. godine ostala jedini dio hrvatskog teritorija, iako sa svih strana okružena neprijateljskim teritorijem. Nažalost, takva pozicija postala je plodno tlo za napade neprijatelja i te 1537. godine tvrđava Klis pada u ruke Osmanskog carstva.
Dakle, tko se još od davnina na teritoriju Klisa IGRAO PRIJESTOLJA?
Kao što već vjerojatno znaš, jedan dio serije Igra prijestolja (Game of Thrones) je snimana upravo na dijelovima tvrđava Klis. Neki kažu da su autori serije Game of Thrones dobili dio inspiracije iz povijesnih događanja upravu na tvrđavi Klis. Stoljećima su se ondje izmjenjivali razni vladari i države, otimale vlasti i kršila sva pravila.
Kada je riječ o kliškoj verziji Igre prijestolja, priča ide otprilike ovako:
Priča počinje tamo negdje u dalekom 2. stoljeću prije Krista kada su se Delmati (ilirsko pleme) nastanili u ovim krajevima. Delmati su bili vrijedni i primili se posla te su polako podignuli utvrdu.
Vrlo uskoro nakon doseljenja Hrvata u 7. stoljeću, Klis postaje jedno od glavnih središta starohrvatske države. Dokaz ovome je dokument kneza Trpimira iz 8. stoljeća.
Kao što sam već spomenula, Klis je poprilično uspješno odolijevao napadima Turaka, Avara pa čak i Slavena. Sve do već spomenute kobne 1537. godine kada napokon popušta i pada u Turske ruke ubijanjem kliškog kapetana Petra Kružića.
Nakon više od 100 godina osmanske vladavine, Klis napokon preuzimaju Mlečani i dotjeravaju je do izgleda koji danas posjeduje.
Svoj su doprinos usavršavanju tvrđave Klis velikodušno poklonili Austrijanci za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije do početka 20. stoljeća.
Više o tome kako je tko doprinio u renovaciji tvrđave pišem u nastavku teksta – „Što vidjeti – tvrđava Klis?“
Tvrđava Klis kakvu je danas znamo dotjerana je i renovirana sredstvima iz EU fondova. Moram pohvaliti općinu Klis jer je aktivno sudjelovala u dobivanju i korištenju EU fondova u svrhu obnove i renovacije općine Klis. Tako su recimo na isti način obnovili RIMSKE BUNARE RAJČICA – poprilično značajan segment naše kulture.
Što vidjeti – tvrđava Klis?
Ako krenemo kronološki od ulaza u Tvrđavu Klis pa prema suprotnom kraju ćemo vidjeti:
- Glavni ulaz (ili prvi ulaz) – sagrađen krajem 17. stoljeća od strane Mlečana, a dograđen za vrijeme Austrougarske
- Drugi ulaz – neko je vrijeme bio glavni ulaz u tvrđava Klis. Oštećen je u opsadi 1648. godine. Svoj današnji izgled zahvaljuje posljednjoj obnovi Austrije prije 100tinjak godina
- Oprah kula – ova kula okruglog oblika bila je glavno mjesto obrane sa zapada. Snašla ju je ista sudbina stradanja i obnove kao i „Drugi ulaz“.
- Topnička vojarna – danas vidimo samo prizemlje vojarne jer je gornji kat uklonjen 1931. godine. Vjerojatno iz sigurnosnih razloga.
- Tajni ulaz – služio je za nesmetani ulaz i izlaz tijekom opsada. U normalnim je uvjetima bio zazidan te se rušio po potrebi. Te nakon ponovno zidao.
- Kovačnica – igrala je glavnu ulogu tijekom srednjeg vijeka u obradi metala. Imala je vojnu namjenu i bila je nezaobilazna stavka svake utvrde i naselja.
- Cisterne – budući da nije bilo prirodnog izvora vode, tvrđava Klis je bila obogaćena sa 7 cisterni kako bi se sakupila kišnica.
- Treći ulaz – ova bogata kula / ulaz podignuta je negdje u Srednjem vijeku. Od svoje izgradnje poprimila je nekoliko različitih izgleda zbog rušenja i gradnje od strane Mlečana. Osim ulaza, ondje je podignuta i kućica koja je služila kao stan voditelja oružja.
-
Spremište oružja – nekad spremište za oružje i topove, a danas je ondje napravljena izložbena postava s oružjem.
- Stara barutana – sagrađena od strane Mlečana u 18. stoljeću. Danas potpuno obnovljena.
- Knežev stan – konačni izgled zahvaljuje obnovi od strane Austrijanaca sa početka 19. stoljeća. Danas je to prava mala zgrada koja se sastoji od prizemlja i kata koji ima izlaz na krov sa kojeg pada najljepši pogled na cijelu tvrđava Klis.
- Crkva sv. Vida – u jednom trenutku bila je džamija, a danas se ondje nalaze oltar, barokni umivaonik i nekoliko naznaka kršćanstva.
- Bastion Bembo – najveći topnički položaj u tvrđavi Klis. Nazvan je po Marcu Bembu, prvom kliškom providuru.
- Nova Barutana – također podignuta od strane Mlečana 1820. godine.
- Položaj Maggiore – proširen i zaštićen visokim i širokim zaklonima.
- Položaj Šperun – ovo je najistočniji i najdalji dio tvrđava Klis.
Cijena ulaznice i radno vrijeme – tvrđava Klis?
Trenutno je cijena ulaznice 60 kuna za odrasle i 20 kn za djecu do 15 godina. U cijenu ulaznice je uključen i posjet posjet etno-agro parku Stella Croatica te posjet Interpretacijskom centru na Trgu Mejdan. Budi u toku sa cijenama ulaznica i provjeri informacije ovdje. Radno vrijeme provjeri na istom linku.
Zanimljivo je da je tvrđava Klis domaćin raznih događaja.
Sve o događajima i kako sudjelovati možeš provjeriti ovdje.
Sada znaš kako je tvrđava Klis prolazila kroz povijest, ali trebaš i smještaj na putovanju?
Pretraži ponudu na airBnB-u i iskoristi moj popust na prvu rezervaciju!
- Osiguraj transfer od aerodrom do smještaja na LINKU.
- Izbjegni nepotrebna iznenađenja i uzmi putno osiguranje OVDJE.
- A kako svaki put pronađem jeftine avio karte pišem ovdje: Jeftine Aviokarte u 15 Koraka – Kompletni Vodič.
Zanimljive ture i atrakcije bilo gdje na putovanju uključujući FREE WALKING TOUR-e pogledaj OVDJE! <<<
Baci oko na moju vječnu travel inspiraciju Pinterest i vidimo se na Instagramu.
Sve ostale savjete za putovanje, pogledaj na blogu.<<
>>> Ne zaboravi se prijaviti na newsletter odmah ispod i pridružiti se najveselijoj zajednici (solo) putnika! Ostavi kontakt i na e-mail ti ODMAH stiže besplatni popis za lakše i brže pakiranje za putovanje!
Trenutno ti tvrđava Klis nije u planu, ali želiš sačuvati informacije?
Pin! za kasnije.
Baci oko na moju vječnu travel inspiraciju Pinterest i vidimo se na Instagramu.
Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Odgovori