Ako planiraš svoje prvo putovanje Ryanair-om, ili možda sto i prvo, vjerojatno imaš puno pitanja na koja možda još nisi pronašao odgovor.
Ova low-cost aviokompanija ima specifičan proces rezervacije i pravila koja su bitna za razumjeti kako bi tvoje iskustvo bilo što ugodnije i što je najvažnije; bez dodatnih troškova.
U ovom vodiču pokriti ćemo sve ključne informacije koje moraš znati prije putovanja s Ryanairom i sličnim nisko budžetnim aviokompanijama.
Za više inspiracije i ideja za putovanje, pogledaj moj Instagram i Facebook stranicu.
Krenimo s vječnim pitanjem: kako su Ryanair karte tako jeftine?
Mnogi se pitaju kako Ryanair može nuditi tako niske cijene karata i da li je letjeti po takvoj cijeni uopće sigurno?
Odgovor leži u njihovom poslovnom modelu:
Ponuda i potražnja: najniže cijene dostupne su na početku prodaje i za manje popularne rute ili termine. Kako se bliži datum leta i povećava potražnja, cijene karata rastu. Tako se karte mogu kretati u rasponu od 5 eura do čak 500 eura. Nešto kao … burza!
Dodatne usluge: Iako je osnovna karta jeftina, Ryanair zarađuje na dodatnim uslugama poput prtljage, odabira sjedala i prodaje hrane i pića.
Efikasnost: Kompanija maksimalno optimizira letove i koristi sekundarne aerodrome koji su jeftiniji.
Važno je napomenuti da su letovi jednako sigurni kao i kod drugih aviokompanija, jer su svi avioni podložni strogim europskim regulacijama.
Proces rezervacije karte za putovanje Ryanair-om
Ryanair je poznat po niskim cijenama karata, ali proces rezervacije može biti zbunjujuć za neiskusne putnike. Evo nekoliko koraka koje trebaš znati:
Osnovna cijena: Prilikom rezervacije prikazuje se osnovna cijena karte, ali dodatne usluge poput prtljage, odabira sjedala i priority pass-a naplaćuju se dodatno i nisu u cijeni karte. Za cijenu karte koju vidiš doslovno dobiješ samo prijevoz od točke A do točke B. Sve ostalo se naplaćuje dodatno.
Dodaci: Obrati pažnju na dodatke poput osiguranja, najma automobila i smještaja koji često znaju biti unaprijed odabrani. Pažljivo pregledaj opcije kako bi izbjegli nepotrebne troškove. Iako ti ih Ryanair nudi prilikom rezervacije, TI IH NE MORAŠ UZETI, samo prati oznake za dalje odnosno za preskoči/skip ili neku drugu oznaku koja ne stvara dodatne troškove. Ali ne brini, korištenje wc-a u avionu je još uvijek besplatno. 😀
Plaćanje: Plaćanje možeš obaviti karticom, a Ryanair često naplaćuje naknadu za plaćanje određenim vrstama kartica. Iako, bez brige, većina standardnih načina plaćanja nema dodatnu naknadu.
Prtljaga
Ryanair ima stroga pravila o prtljazi, stoga je ključno da unaprijed znaš što možeš ponijeti:
Predana prtljaga (check-in prtljaga): Koferi do 20 kg naplaćuju se dodatno, a cijena ovisi o ruti i vremenu kada je prtljaga dodana rezervaciji. Jeftinije je dodati prtljagu tijekom online rezervacije nego kasnije. I to ne odmah nego u zadnjem koraku jer ondje bude nešto jeftinija. Ovo vrijedi i za veću ručnu prtljagu (carry-on).
Veća ručna prtljaga (carry-on): Ako ti treba veća torba (do 10 kg i dimenzija 55 x 40 x 20 cm), moraš kupiti Priority Pass i dodatno platiti prtljagu. Prosječna cijena je 15 eura, a ovisi o datumu putovanja, koliko je blizu polazak i o potražnji. Zanimljivo je da ova opcija ponekad bude rasprodana i to u slučaju kada je već puno putnika kupilo prtljagu zbog ograničenog prostora iznad sjedala gdje se stave koferi tijekom putovanja.
Odabir prtljage ako želiš proći jeftinije (Ryanair mala ručna prtljaga)
(Mala) Ručna prtljaga: Svi putnici s osnovnom kartom mogu besplatno ponijeti malu torbu dimenzija do 40 x 20 x 25 cm koja mora stati ispod sjedala. Ovo je možda najpopularniji način putovanja ryanair-om, pogotovo za vikend putovanja od 2-4 dana kada i ne trebaš tako puno stvari za put. Ovdje nema dodatne naplate za malu torbu, ali uz nju ne možeš ponijeti dodatnu torbu, čak ni torbicu.
Trik koji ja koristim prilikom putovanja s Ryanair-om kada ne želim platiti dodatnu prtljagu je da dodatnu ručnu torbu ili torbicu stavim u ukrasnu vrećicu. Tada izgleda kao da je kupljena u Duty free trgovini, a to se smije unijeti u avion.
Vidjela sam kod drugih putnika da odjeću stavljaju u jastuk ili ispod jakne kako bi unijeli više stvari u avion bez kupovine dodatne prtljage.
Pravilo od 100 ml: Sve tekućine koje nosiš u ručnoj prtljazi (i maloj i velikoj) moraju biti u spremnicima do 100 ml. Spremnici moraju biti zapakirani u prozirnu plastičnu vrećicu zapremine do 1 litre. Ovo se kontrolira na security control-u.
Priority Pass za Ryanair putovanje
Priority Pass omogućava:
- Ukrcaj u avion prije ostalih putnika.
- Nošenje dodatne ručne prtljage (carry-on).
Ako planiraš nositi više stvari ili ti je bitno ući među prvima, ovo je praktična opcija.
Sjedala za putovanje Ryanair-om
Sjedala se ne dodjeljuju automatski pri osnovnoj rezervaciji. Ako želiš birati mjesto (npr. prozor, izlaz u nuždi, sjedala s dodatnim prostorom za noge), to se dodatno plaća. Cijena sjedala ovisi o tome „koliko je dobro“ sjedalo. Obično su ona sa više prostora za noge i u prednjem dijelu aviona skuplja od ostalih. Dakle, cijene ovise o lokaciji sjedala unutar aviona i kreću se od 5 do 30 eura.
Dobra stvar je ta što zapravo ne moraš kupiti rezervaciju sjedala jer ako odabereš opciju „random allocation“ ili slučajna dodjela sjedala, dobiti ćeš sjedalo po slučajnom redoslijedu, samo što će to onda vjerojatno biti jedno od manje poželjnih sjedala, kao na primjer sjedalo u sredini ili na kraju aviona. Ili oboje…. Ali ako ti je samo bitno doći iz jednog grada u drugi što jeftinije, zar je bitno gdje sjediš tih par sati. 😉
Ako kupiš više od jedne karte i ne uzmeš rezervaciju sjedala, vjerojatno ćete sjediti odvojeno.
Check-in
Besplatan online check-in: Dostupan od 24 do 2 sata prije leta. Ako ne obaviš online check-in, morat ćeš platiti dodatnu naknadu (obično oko 55 eura) na aerodromu. Priority pass/plaćeni check-in je otvoren i 2 mjeseca prije polijetanja.
Ovo je greška koju radi velika većina novih putnika. Ako ne obaviš online check-in, Ryanair će ti naplatiti naknadu od 55 eura bez iznimke.
Boarding pass: Nakon online check-ina, moraš isprintati boarding pass ili ga spremiti u mobilnu aplikaciju Ryanair-a. A možeš imati i PDF dokument na mobitelu. Samo se sjeti da ga imaš skinutog na mobitel da se ne bi dogodilo da u trenutku kada moraš pokazati boarding pass, ostaneš bez interneta jer bez boarding pass-a se ne može ući na let.
Također bez odgovarajućeg putnog dokumenta ne možeš nigdje. Informacije sa osobne/putovnice se moraju podudarati sa onima na kupljenoj karti.
Dolazak na aerodrom
Check-in za predanu prtljagu: Ako imaš kofer za predaju, dođi na aerodrom najmanje 2-2:30 sata prije leta. Predaja prtljage obavlja se na pultu Ryanair-a i zatvara se 60 minuta prije polaska.
Sigurnosna provjera: Računaj na dodatno vrijeme za prolazak kroz sigurnosne provjere, pogotovo u sezoni i na većim europskim aerodromima.
Gate: Moraš biti na gate-u najkasnije 40 minuta prije polaska. Vrata se zatvaraju 30 minuta prije leta, i ako zakasniš, avion ne čeka, a gate kad je zatvoren, ne otvara se zbog nikoga.
Hrana i piće
Na letovima Ryanair-a ne dobivaš besplatnu hranu ili piće. Međutim, dostupna je ponuda koju možeš kupiti tijekom leta. Ako želiš uštedjeti, možeš ponijeti vlastite grickalice, ali pripazi na pravilo o tekućinama (100 ml). Tekućine možeš kupiti i na aerodromu kada prođeš kontrolu sigurnosti (security control). Tada količina tekućine koju nosiš više nije važna.
Trikovi za uštedu za putovanje Ryanair-om
Fleksibilni datumi: Letovi sredinom tjedna i rano ujutro često su jeftiniji. Pogotovo oni na datume na koje nitko ne želi putovati. Letovi 31.12. su jedni od najjeftinijih u godini.
Praćenje akcija: Pretplati se na Ryanair-ov newsletter za informacije o popustima i promotivnim akcijama. Srećom, ima ih svako par tjedana.
Pakiranje: Ako možeš, putuj samo s ručnom prtljagom kako bi izbjegao/la dodatne troškove. Ako putuješ sa malo stvari i uloviš jeftine karte, trošak putovanja ti može biti 10-ak eura. Jednom sam kupila karte za Milano iz Zagreba za 4.99 eura po smjeru. 🥳
Otkazivanje putovanja i povrat novca Ryanairom?
Ovdje ću vas morati razočarati i reći da opcija otkazivanja avionske karte i povrata novca s Ryanairom nikako nije opcija. Ako karta nije bila skupa i ne možeš na put, onda se najviše isplati jednostavno ne otići na avion. Ako je karta bila malo skuplja onda je uvijek možeš osigurati.
Osiguranje od otkaza putovanja se najčešće mora kupiti unutar 24 sata od kupnje karata (neka osiguranja nude i do 5 dana). I to su prihvatljivi iznosi koji budu oko 2-4 posto cijene karte. Uz ovo osiguranje se obično mora uzeti i putno zdravstveno pa ta na cijenu karte od 300 eura bude oko 15 eura sa svim osiguranjima.
Promjene rezervacije
Ako moraš promijeniti let ili ime na karti, to se dodatno naplaćuje. Cijene promjena ovise o vremenu kada ih obavljaš.
Većina ovdje navedenog se odnosi i na ostale nisko budžetne aviokompanije što su Wizz Air, easyJet, Vueling Airlines, Norwegian Air Shuttle, Pegasus Airlines, Eurowings, Jet2, Transavia, Air Baltic, Play.
Uvijek provjeri najnovije informacije za putovanje Ryanair-om
Ryanair često mijenja pravila i uvjete, stoga je ključno provjeriti najnovije informacije na njihovoj službenoj web stranici prije putovanja. Tako ćeš izbjeći neočekivane troškove i probleme. A uz moje savjete znaš točno što očekivati i gdje se kriju svi trikovi jeftinog putovanja.
Putovanje s Ryanair-om može biti odličan način da povoljno istražiš nova odredišta, sve dok planiraš i razumiješ njihova pravila.
I ne, neće se avion srušiti zato što je tvoja avionska karta bila jeftina. 😉 Sretan put!
Ako te zanima kako do jeftino aviokarte svaki put, pročitaj: Kako do jeftine aviokarte svaki put – kompletni vodič u 15 koraka
Za više inspiracije i ideja za putovanje, pogledaj moj Instagram i Facebook stranicu.
Odgovori