Špilja Pazjatva! Na rubu brda, tamo negdje iza Omiša. Pronašla sam je slučajno u jednom od mojih “kopanja“ po google mapsu. Na prvu ti je jasno da nije riječ o „tipičnoj“ špilji. Koja to špilja, savršenog oblika, onako samostalno stoji na rubu stijene i gleda na rijeku Cetinu?
Odmah sam znala da ću je uskoro morati obići. Nekoliko mjeseci kasnije, napokon je došao idealan zimski dan, još uvijek je zima, a vani toplo kao da je proljeće.
Za više inspiracije i ideja za putovanje, pogledajte moj Instagram i Facebook stranicu.
Što se zna, što je špilja Pazjatva, kako je nastala?
O ovoj špilji se ne zna puno, nisam pronašla zapise o njoj. Moja pretpostavka je da je nastala u neko drugo doba dok je voda pokrivala ovaj dio Europe jer takve vrste udubina mogu nastati samo pod silom vode koja je konstantno udarala u kamen. Moguće da je riječ i o milijunima godina.
Ako je to sve istina, postavlja se pitanje – kako je uspjela ostati tako skrivena i do dan danas baš malo tko zna za špilju Pazjatvu. Rekla bi da je razlog njezina jako dobra skrivenost, a pomalo i nedostupnost. Ne nalazi se „na putu“, nije lako uočljiva, staza (trenutno) nije dio planinarski ucrtanih i označenih staza i samo najuporniji dolaze do špilje.
Bez obzira na ove činjenice, mislim da te ne bi trebalo obeshrabriti da se ipak odlučiš na POD noge i gojzerice NA noge pa do špilje Pazjatve.
Gdje se nalazi špilja Pazjatva?
Smjestila se podno planine Mosor, zapravo točno između Mosora i Cetine. Na južnoj padini prema rijeci. Odmah preko rijeke nalazi se Omiška Dinara. Mjesto radnje gdje sve počinje zove se Čisla i nalazi se 9 kilometara vijugave ceste udaljene od Omiša, 30 km udaljena od Splita.
Kako doći do špilje Pazjatve?
Čekala sam zimu iz više razloga. Špilja Pazjatva se nalazi na samom rubu brda s pogledom na kanjon rijeke Cetine. Pristup do same špilje predstavlja izazov. Staza kreće iz mjesta Čisla od crkve sv. Petra. Staza u trenutku pisanja ovog članka nije označena, dakle jedino preostaje pouzdati se u utabanu stazu koja u ljetnim mjesecima bude nepregledna zbog bujne vegetacije. Iako staze trenutno nema na google mapsu, postoji na drugim aplikacijama za planinarenje i boravak u prirodi, pa sam tako i ja snimila svoj trag na GPSu na Komootu. Kako sam se točno ja kretala možeš pogledat ovdje.
Nadalje, izletnici su na nekoliko mjesta ostavljali nakupine kamenja po kojima se može orijentirati i potvrditi točnost staze, međutim ova metoda nije 100% točna. I mi smo nekoliko puta zalutali zbog krivih oznaka (što se može vidjeti na mom GPS tragu).
Staza je razgažena i ako pratiš moju kartu, nećeš se izgubiti na glavnom dijelu staze. Osim ovog „glavnog dijela“ koji je ravan i bez puno skretanja, postoji i onaj drugi koji započinje točno iznad špilje.
Zbog divlje prirode ove staze, bolje je ići za vrijeme mjeseci kada nema toliko životinjskih i biljnih pridošlica. Zimi je puno manje kukaca i što je najbitnije, nema zmija.
Zadnji dio staze je potpuno neintuitivan i lako je skrenuti sa staze, pogotovo iz razloga što je dio staze skakanje po (oštrim) stijenama. U jednom trenutku se dođe do dijela gdje možeš nastaviti ravno, skrenuti desno ili ići oštro desno. Prva dva puta te vode niz planinu, ondje nemoj ići (pogledaj naše greške na GPS tragu), skreni oštro desno! (nastavak nakon slika)
Ajmo sada to sve detaljno sa slikama
Najbitniji dio kako doći do špilje Pazjatve!
Odi OŠTRO DESNO. Ondje put počinje po ovim stijenama koje sam već spomenula i na prvu ti se čini kao slijepa ulica, ali samo treba nastaviti ići po stijenama. U jednom trenu ćeš doći točno iznad špilje i vidjeti ćeš je sa tog vidikovca. Kad dođeš do vidikovca iznad špilje nastaviš još malo lijevo po putiću te imaš osjećaj kao da se spuštaš prema rijeci, ali onda dođeš do drugog vidikovca i odande se kreneš spuštati na desno kroz stabla te ćeš se vrlo uskoro naći pred špiljom.
Jednom kad se dođe do špilje, sve se to isplatilo i nekako zbog pogleda i cijelog dojma, zaboraviš koliko je put do šilje bio težak. Ocjena izleta i špilje Pazjatve je 10/10!
Natrag možeš istim putem ili pak kratiti pa odmah od špilje nakon što se prođe gusto nisko granje ići lijevo oštro uzbrdo po kamenjima koji su formirani skoro u stepenice.
@travelina.com.hr jeste li čuli za ovu špilju? ovo je špilja Pazjatva, nalazi se kod Omiša! #Pazjatva #kamozavikend #putovanja #izlet #idejazaizlet
♬ Theme from “A Summer Place” – Percy Faith And His Orchestra
Što vidjeti u okolici?
Osim špilje Pazjatve, na istom brdu smo obišli još nekoliko mjesta u okolici. Vila Rustika – ostaci stare vile, kulturna baština. Ništa posebno 2/10. I vidikovac na kanjon Cetine do kojeg se može doći autom. Super je što je nedavno sređen i dodane su klupe i stol pa je super za chill ili ručak na otvorenom. Usput ćeš vjerojatno sresti koze i kozliće. Pogled nije nešto spektakularan s tog mjesta pa ocjena 5/10.
Ondje se nalazi Ilirska riječna staza. Duga je 10ak kilometara, super za dan u prirodi. Sa jedne točke uz kanjon Cetine se vidi i špilja Pazjatva. Stazom se obilaze mjesta između Zakučca i Ostrvice.
Osim Omiša, tu je i Fortica do koje se može doći za samo pola sata ako polazite iz mjesta Borak. Pogled i sama utvrda su čista desetka!
U poleđini omiša se nalazi i kip Mile Gojsalić – Meštrovićeva statua! Ona je poljička heroina gdje na Omiša i dobro ga čuva, baš kao prema legendi! Kuća Mile Gojsalić, točnije njeni ostaci se nalaze u mjestu Kostanje.
Da sad ne nabrajam detaljno, tu su još i konoba Kremenko, Vodopad Gubavica, i sve ostalo dolje označeno na karti. 😉
Ture u Omišu i okolici:
- Rafting na rijeci Cetini – Standardna ruta – Split, Omiš
- Omiš: kajakaška tura po rijeci i ronjenje na moru
- 3-satna avantura Via-Ferrata u tvrđavi Fortica
- Omiš: kajaking i snorkling tura (ronjenje)
Nadam se da je cijeli vodič bio od pomoći, znam da bi meni jako dobro došao! Ako se odlučiš otići do špilje Pazjatve i koristiti moje upute, bilo bi mi baš drago da mi se javiš povratno sa cijelim iskustvom! <3
Viša na blog pogledaj ovdje. Za više inspiracije i ideja za putovanje, pogledajte moj Instagram i Facebook stranicu.
Odgovori