Istraživanje svijeta kroz jeftine avio-karte promijenilo je način na koji doživljavamo putovanja, otvarajući vrata brojnim destinacijama – onim bližim, pa i onima malo daljima. Za kratke vikend odmore ili daleka putovanje avionom, pametno pakiranje prvi je korak do još ugodnijeg iskustva na putovanju, pogotovo ako putuješ samo s ručnim prtljagom. Kako upakirati sve potrebno za nezaboravan višednevni odmor koristeći samo jednu torbu i kako se odabire ručna prtljaga za putovanje avionom?
Za početak je najbitnije upoznati se s posebnim pravilima i ograničenjima avio-kompanija kada je riječ o ručnoj prtljazi. Svaki prijevoznik ima svoja pravila o težini, dimenzijama, i predmetima koji su dozvoljeni u kabini kada se odabire ručna prtljaga za putovanje.
Za više ideja i inspiracije za putovanja, zaprati moj Instagram i Facebook stranicu.
Vrste i dimenzije – ručna prtljaga za putovanje: Što se smatra “carry on” prtljagom, a što je “osobna” prtljaga?
“Carry on” prtljaga, koja ide s tobom u kabini i smješta se iznad sjedala, trebala bi imati dimenzije oko 55 x 40 x 25 cm. Iako se ova dimenzija smatra nekakvim pravilom, svaka aviokompanija piše svoja pravila pa je tako nužno prije putovanja, a idealno prilikom kupnje karte provjeriti koje dimenzije ručne prtljage možeš ponijeti na putovanje.
Zanimljivo je da baš ovi niskobudžetni avio prijevoznici vole pisati svoja pravila kada se gleda ručna prtljaga za putovanje. Pa je tako u cijenu najjeftinije karte, na primjer Wizzair-a od prtljage uključena „osobna prtljaga“ dimenzija 40x30x20 cm. S druge strane, ako se odlučiš na Ryan Air – koji često omogućava jeftine letove sa opcijom “osobnog komada prtljage”. To se odnosi na prtljage maksimalnih dimenzija 40 x 20 x 25 cm, koja se smješta ispod sjedala ispred tebe. Ove dimenzije možda djeluju male na prvi pogled, ali su sasvim dovoljne za klasično gradsko putovanje od dva do četiri dana, omogućavajući ti da iskoristiš najjeftinije avio-karte (a mogu biti zaista povoljne za putovanje s ovakvim prtljagom!).
Za vikend i kratka putovanja biraj ruksak ili torbu kao ručna prtljaga za putovanje
Ove prethodno spomenute dimenzije su zapravo sasvim dovoljne ako se spakiraš strateški, pa čak i za putovanje od nekoliko dana. Na ovaj način možeš uštedjeti na avionskim kartama. Iz mog iskustva, kada putuješ s minimalno prtljage, možeš često pronaći karte za čak 5 eura po smjeru.
Kada je u pitanju višednevna ili vikend putovanje, pametno je putovati s ruksakom ili torbom malih dimenzija.
Efikasno pakiranje i ručna prtljaga za putovanje – što ponijeti
Kada se pakiraš za višednevno putovanje samo s “osobnim” prtljagom, važno je pažljivo odabrati svaki komad kako bi osigurao maksimalnu svestranost i udobnost. Održavanje palete boja koja omogućava lako kombiniranje odjeće je korisno, kao i izbor laganih tkanina. Odluči se za osnovne komade odjeće kao što su majice, hlače, jednostavne haljinu i slojevitu odjeću. Biraj par udobnih cipela koje možeš nositi tokom cijelog putovanja kako ne bi morao ponijeti dodatnu obuću. Ako ne želiš da ti outfiti na fotkama budu dosadni, uvijek stvar možeš začiniti zanimljivom kapom, šalom, maramom ili pojasom.
Biraj minimalne količine nakita i možda univerzalne komade koji idu uz sve. Nemoj nositi ništa što je vrijedno. Za šminku vrijede ista pravila. Za par dana putovanja možeš izdržati uz par osnovnih predmeta kozmetike.
Kad smo već kod kozmetike, šampone, pastu za zube i ostale toalete ponesi u putnim veličinama, ne većim od 100 ml po komadu, odnosno 1 litra ukupno zbog ograničenja za ručne prtljage. Toalete ostavi na vrhu torbe kako bi ih lakše pronašli u slučaju kontrole na aerodromu.
Povežimo se na Facebook!
Od tehnike bi ti preporučila samo mobitel/kamere jer za par dana putovanja vjerojatno nećeš imat kada koristit laptop i ostala pomagala. Ne zaboravi punjač i adaptere za utičnice.
Mit o rolanju odjeće, ili je pak bolje dobro staro savijanje?
Rolanje odjeće je efikasan način pakiranja. Često čujemo da umjesto savijanja, rolanje štedi prostor i sprečava gužvanje. Iz mog iskustva oba načina pakiranja su jednako efikasna i jednako održavaju odjeću urednom. Ako putuješ s ruksakom, vjerojatno će ti rolanje biti lakša i bolja opcija kako bi sav prostor bio dobro iskorišten. Ako pak imaš kofer, mislim da možeš birati jednu od dvije tehnike slaganja odjeće. Kad složiš odjeću, praznine možeš popunjavati sa manjim komadima odjeće poput čarapa. Unaprijed pripremi kombinacije za svaki dan.
Nošenu i prljavu odjeću spakiraj u posebne vrećice kako bi se lakše snalazio u svojoj prtljazi. Ako imaš veliku jaknu, kaput, čizme ili neki drugi odjevni predmet, nosi ih na sebi tokom leta kako bi uštedio prostor u torbi.
Primjeri vrećica za lakše pakiranje:
Ultimativni savjet za pakiranje za kratka putovanja
S prednostima današnjeg doba i jeftinim aviokartama, mislim da bi bilo ludo ne iskoristiti sve mogućnosti koje nam se pružaju. Povratni let za manje od 50 eura je nešto o čemu smo samo nekoliko godina unatrag mogli samo sanjati. Samim time, uz pametno pakiranje i minimalnu ručnu prtljagu te putovanje na budžetu, danas možeš istražiti Europu i njene rubne dijelove za pravu bagatelu!
Tri pravila pametnog pakiranja:
- Manje je više!
- Pametno biraj što ponijeti!
- Usudi se putovati s ruksakom!
Otkazan ti je let ili kasni više od 3 sata? Potraži pomoć od Airhelp i osiguraj kompenzaciju sada!
Pregledaj jeftine aviokarte direktno u tražilici!
Odgovori