„Ponegdje se moglo naletjeti i na snijeg dubok i do metra. Prolaskom kroz ravno ledeno polje Begovog Razdolja, dolazi se do ulaza u šumu. Atmosfera je ondje mirna i bajkovita. Visoko zimzeleno drveće prekriveno je snijegom. Tragovi raznih šumskih životinja mogu se vidjeti cijelim putem prema Kuli – vrh Bjelolasice.“
Vrh Bjelolasice zove se Kula i nalazi se na 1534 metra nadmorske visine. Osim sto je najviši vrh Bjelolasice, najviša je točka Gorskog kotara.
Vrh Kula pripada planinskom lancu Velika Kapela. Nalazi se na granici dviju županija Karlovačke i Primorsko-goranske. Dolaskom na vrh pada pogled na obje!
Za uspon na vrh Bjelolasice postoji nekoliko početnih točaka, mi smo odabrali Begovo Razdolje.
Uspon prema vrhu Bjelolasice započinje u mjestu Begovo Razdolje. Ondje se može ostaviti auto. Zanimljivo je da je upravo Begovo Razdolje mjesto u Hrvatskoj koje se nalazi na najvišoj nadmorskoj visini od 1060 metara pa je tako visinska razlika do vrha 474 metara.
Na osvajanje vrha Bjelolasice u zimskim uvjetima krenuli smo krajem siječnja. Znali smo u što se upuštamo i da će uvjeti na stazi biti poprilično zimski. Dobro smo se obukli i opremili te krenuli prema vrhu Bjelolasice.
Tijekom zimskim mjeseci na Bjelolasici možeš očekivati jako puno snijega. Staza je potpuno bijela, a na pojedinim dijelovima iznimno skliski.
Table s uputama za kretanje tijekom uspona su dobro označene i prikazuju otprilike vrijeme potrebno do iduće točke.
Bitno je naglasiti da u ovakvim zimskim uvjetima vrijeme koje piše da je potrebno za uspon, množimo s dva!
Za potpuno točnost kretanja najbolje je koristiti aplikaciju poput maps.me.
Razlog sporijeg tempa, osim skliskog trena je i činjenica da je pola staze bilo prekriveno dubokim snijegom, dubine preko koljena, pa tako svaki korak zahtjeva dodatan napor. Osoba koja ide prva radi put, pa svi ostali prate korak istim stopama. Za dodatnu sigurnost, dobro je držati se već kreiranog puta. Ako zagazimo u svježi snijeg, nismo sigurni nalazi li se ispod njega tlo ili udubina.
Ako stazu do vrh Bjelolasice podijelimo na tri dijela
„Prvo dio staze je ravnica s povremenim skliskim dijelovima prekrivenim ledom.“
Ako podijelimo stazu na tri djela s obzirom na tip staze, nagib uspona i stanje tla, moglo bi se reći da je prvi dio poprilično jednostavno proći. Uglavnom je šetnica s malim nagibima. Jedini problem je led pa treba oprezno koračati zaleđenim dijelovima staze.
Uspon prvih sat vremena nije strm, više je ugodna šetnja.
Ponegdje se moglo naletjeti i na snijeg dubok i do metra. Prolaskom kroz ravno ledeno polje Begovog Razdolja, dolazi se do ulaza u šumu. Atmosfera je ondje mirna i bajkovita. Visoko zimzeleno drveće prekriveno je snijegom. Tragovi raznih šumskih životinja mogu se vidjeti cijelim putem.
U Begovom Razdolju postoji tabla koja upozorava na stanište medvjeda na Bjelolasici. Prije odlaska na ovakva mjesta, dobro je informirati se o ponašanju pri susretu s divljim životinjama.
Povežimo se na Facebooku! Zaprati stranicu i uvijek budi u toku sa novim avanturama!
Za ovaj prvi dio nam je trebao oko 2 sata, uz jedno pogrešno skretanje gdje smo izgubili oko 20 minuta na povratak.
Drugi dio staze je strmina. Kretanje zahtjeva visoku razinu opreza i spretnosti. Ovaj dio je kratak ali sladak. Potrebno je oko 1 sat za proći strminu.
Istina, strmo je ali na kraju stoji nagrada. Potpuno bijeli netaknut snijeg, atmosfera kao iz bajke!
Nakon najtežeg dijela uspona, do vrha preostaje oko pola sata mješovitog terena.
Dolaskom na vrh, meni jedan od dražih pogleda i ugođaja. Iako je puhao hladni vjetar, a mi potpuno mokri od snijega, vrijedilo je svaki korak, svaku minutu!
Uspon je trajao sve skupa 3.5 sata. Sa manjim stankama i pauzama za hranu/vodu.
Na vrhu smo se zadržali kratko, oko pola sata zbog poprilično zimskih uvjeta te vrlo uskoro započeli sa spuštanjem.
Za spuštanje istim putem nam je trebalo oko 3 sata.
Kad se sve zbroji i oduzme, penjanje i spuštanje su trajali 7 sati! Sa svim usponima i padovima, prešli smo 22 km, 30 000 koraka i samo 3 padanja. 🙂
Ako želiš popratiti moje avanture na putovanjima, zaprati me na instagramu. Baci oko na moju vječnu travel inspiraciju Pinterest. Ostale članke putovanja pogledaj na blogu.
Trenutno ti Kula vrh Bjelolasice nije u planu, ali želiš sačuvati informacije?
Pin! za kasnije.
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije
Odgovori