Sigurno se svi možemo složiti da su putovanja skup sport. Ali, ako se zagrebe malo ispod površine, možemo doći do zaključka da se uz malo više truda i par trikova mogu organizirati poprilično jeftina putovanja.
Tu svakako vrijedi ona – Gdje ima volje, ima i načina!
A toga sam itekako svjesna jer evo već gotovo 10 godina uspješno putujem na budžetu. S vremenom sam naučila sve trikove, te stekla vještine organizacije jeftinog putovanja (gotovo) svaki put! Tako sam ovdje skupila sva svoja znanja i odlučila ih podijeliti s vama.
Pa ti tako povodom 10 godina organiziranja vlastitih jeftinih putovanja donosim 10 načina kako uštedjeti novac na putovanju koje apsolutno moraš znati!
1. Putuj izvan sezone i koristi jeftine avio kompanije – kao jedan od prvih uvjeta za jeftina putovanja
NO dobro, počnimo s očitim. Tijekom ljetne sezone i oko božićnih praznika svi putuju! Stoga su cijene putnih karata uvijek najviše u to doba. S druge strane, putovanje u proljeće i jesen je idealno. I to iz nekoliko razloga. Ne samo da je najljepše vrijeme za istraživanje nove zemlje, već u nekim dijelovima svijeta još uvijek možete uhvatiti ljeto i provesti dane na plaži.
O načinima kako pronaći jeftine aviokarte svaki put, pisala sam ovdje: KAKO DO JEFTINE AVIOKARTE SVAKI PUT – KOMPLETNI VODIČ U 15 KORAKA
2. Izbjegni dodatne naknade, preskoči plaćanje nepotrebnih troškova
Kao što možda već znate, zrakoplovne tvrtke obično pokušavaju zaraditi dodatno tako što vam naplaćuju dodatnu prtljagu ili nude opciju biranja sjedala u avionu uz dodatnu naknadu.
Naučite pametno spakirati svoju prtljagu, planirajte odjeću i ne nosite pola ormara sa sobom na put. Uzmite si vremena, začinite pakiranje sa dozom kalkulacija i prestanite plaćati dodatne kilograme prtljage. Iskoristite samo onu dimenziju prtljage koja je već uključena u cijenu karte. Možda se ne čini puno platiti dodan kofer, ali ovo je definitivno dobar način za sačuvati dostojanstvo svog novčanika!
A što se tiče sjedala u avionu, treba li ti doista neko specifično sjedalo? Stvarno? Čini se dosta besmislena investicija. Prvenstveno zato što je to samo let koji ti služi da stignete na željeno odredište.
Osim toga, ako pričekate do check-in i ljubazno zamolite gospođu u zračnoj luci da vam ustupi sjedalo do prozora (ili do prolaza, što preferiraš) – najvjerojatnije hoće.
3. Kuhanjem lokalnih jela! Kažu da ljubav prema jeftinim putovanjima ide kroz želudac!
Svi znamo da na putovanju nitko ne želi razmišljati o kuhanju, aaaaliiiiiii, slušaj, vidi, to može biti prilično zabavna aktivnost!
Dolazak u smještaj nakon dugog dana provedenog u razgledavanju i ispunjavanju duše novim avanturama možeš nagraditi finom domaćom večerom. Pa zašto ne staviti u jednadžbu ukusno kuhani domaći obrok s dozom lokalne kulture.
Još jedan način uštede novca na hrani tijekom putovanja je traženje “tanjura dana” (plate of the day, plat du jour) u kojem restorani kuhaju puno jednog jela tog dana i poslužuju ga kao meni „tanjur dana“ za neku jeftiniju cifru.
Osim toga, i „ulična hrana“ je jeftina i ukusna alternativa!
4. Uštedite novčiće na svakodnevnoj kavi
Zašto trošiti 4-5 eura dnevno na Starbucks kavu kada možete jednostavno kupiti instant kavu u marketu za 2-3 eura i pomiješati je s vodom svako jutro kao način da uštedite novac tijekom putovanja. Ako poneseš svoju termo šalicu za višekratnu upotrebu – dobiješ dodatne bodove!
5. Putovi jeftina putovanja popločani su jeftinim smještajem
Smještaj ponekad može biti najskuplja dio putovanja. Srećom, tijekom godina i godina putovanja naučila sam neke cake kako uštediti novac na smještaj.
Prvo i (pomalo) očito je – birajte hostele umjesto hotela. Hosteli su izvrstan način da upoznate druge kul (solo) putnike i pronađete prijatelje na putovanjima. Ako odsjednete u hostelu, a i putujete sami, nikada nećete biti solo putovanju! Na ovu temu sam već pisala ovdje: SOLO PUTOVANJA – 7 RAZLOGA ZAŠTO JE PUTOVATI SAM/A DOBRA IDEJA
Pravi HIT i najbolje čuvana tajna jeftinog smještaja je hotel koji ima doručak uključen u cijenu.
Još jedan način za organiziranje jeftina putovanja je odabir couchsurfinga za smještaj. Međutim, ovo može biti malo tricky i definitivno nije za svakoga. A s obzirom da prije svega promoviram sigurnost na putovanju, možda je najbolje couchsurfing isprobati sa prijateljima ili grupom ljudi.
Kako do jeftinog smještaja svaki put?
Ako tražiš smještaj recimo na bookingu, staviš destinaciju i datume koji te zanimaju, te potom odabereš u filterima smještaj sa uključenim doručkom i onda odabereš da ti ih izlista prema cijeni, od najjeftinijeg prema skupljem!
Nema na čemu. 😉
6. Za jeftina putovanja biraj „jeftinije“ zemlje
Evo nas, već smo na pola puta sa nabrajanjem načina za organizaciju jeftina putovanja, a najbolje tek dolazi!
Kada govorimo o jednom od najboljih načina za poštedu novčanika tijekom putovanja tu je svakako odlazak u zemlje sa nešto „nižim“ životnim standardom.
Biranjem jeftinije zemlje, automatski ćeš smještaj platiti manje, hrana će biti bagatela, i svi se vesele dolasku turista.
Jeste li znali da se na Baliju može pronaći smještaj u jednom od boljih hotela za 3 eura po noćenju? I večerati oblino za isto toliko?
Eto ideje! 😉
7.Prestani kupovati gomilu suvenira i pitaj lokalno stanovništvo za savjete
Treba li ti doista ta lampa koja će zauzet pola prtljage na povratku i nikad je nećeš koristiti? Ili 20 magneta, jedan za svakog člana obitelji, prijatelja, poznanika, kolegu, susjeda?
Prava istina je ta da je tijekom putovanje apsolutno uredu biti sebičan i misliti na sebe. Prije sam i ja kupovala za svakoga ponešto, ali onda s vremenom vidiš da to nema smisla i fokusiraš se maksimalno opustiti i uživati na putovanju.
Što se tiče uspomena, tu su uvijek fotografije koje se mogu razviti.
Ja si svugdje kupim razglednicu. Jeftine su, slikovite i ne zauzimaju puno mjesta!
Osim toga, popričajte sa lokalnim stanovništvom i saznajte gdje se može kupovati „kao lokalac“ za domaću tarifu!
8. Pronađi besplatne aktivnosti i atrakcije, uštedi na vodičima i ostalim nepotrebnim turama i ulaznicama
Umjesto da gubite svoje dragocjeno vrijeme i novac u svakom muzeju na popisu, izbacite ih iz plana i programa!
Prošećite i posjetite druge zanimljive atrakcije. Naravno, ako postoji posebno zanimljiv muzej koji stvarno želite vidjeti, to je svakako dobra investicija, ali trebate li ih doista sve vidjeti?
Kod posjećivanja muzeja, nije vam potreban vodič, može biti skupo i besmisleno. Sve važne informacije dobit ćete na letcima i plakatima.
Umjesto toga, uložite u izlete ili zanimljive obilaske! Nova iskustva i avanture na putovanjima su NEPROCIJENJIVI.
Kada posjetite novi grad, svakako bi preporučila free walking turu. Funkcionira po principu da na kraju ture „platiš“ vodiča onoliko koliko misliš da je bila dobra tura. Iznos u potpunosti ovisi o tvojoj dobroj volji, a može biti od 1 euro pa na dalje. Neka pravila su da se ostavlja 5-10 eura po osobi. Ovo je odličan način za upoznavanje grada za malo novca. Free walking ture u bilo kojem gradu provjeri i rezerviraj OVDJE!
P.s. Ne zaboravite koristiti svoju studentsku iskaznicu gdje god možete!
9. Vozite se javnim prijevozom i unaprijed provjerite cijene rent-a-cara prilikom „road trpa“!
Javni prijevoz je vjerojatno najbolji način za kretanje gradom. Gradovi često nude gradsku propusnicu (city pass) ili nešto slično. Ovdje provjerite ponudu city pass-ova za svoj grad u koji putujete.
Najčešće su uz city pass kartice uključeni javni prijevoz po jeftinijoj tarifi te ulaz u nekoliko gradskih atrakcija.
S druge strane, ako planiraš road trip, obavezno provjeri cijene rent-a-car-a. Ja sam osobno najniže cijene pronašla na Economy bookings. Tako da već godinama religiozno rezerviram auta preko njih u svim dijelovima Europe.
Najniže cijene auta za rentanje možeš provjeriti direktno u tražilici i uvjeriti se da su stvarno najjeftiniji:
10. Koristite Revolut ili N26 karticu za plaćanje i izbjegavajte naknade
Ljepota putovanja u 21. stoljeću je u tome što svoju karticu možete koristiti gdje da idete. I u 99% slučajeva, pri plaćanju karticom NEMA naknade. Pa zašto uzeti novac na bankomat i platiti naknadu ili ga zamijeniti u lokalnoj valuti i opet platiti naknadu? Keš na putovanju is so 2010!
Najbolje opcije za korištenje kartica tijekom putovanja su Revolut i N26. O tome sam pisala ovdje: REVOLUT ILI N26 – KOJA JE KARTICA IDEALNA ZA PUTOVANJA?
Eto, čestitam! Sada znate sve moje tajne za jeftina putovanja, dobru zabavu i laganu organizaciju!
Sada je tvoj red. Kupi kartu i otputuj na dugo željenu destinaciju po posebnoj tarifi i vidimo se na Instagramu!
Zaprati Travelina stranicu na Facebooku! I budi u toku sa svim travel novostima!
Sada znaš kako organizirati jeftina putovanja, ali te zanimaju i ostale informacije?
Pogledaj popuste za smještaj koje ti donosi Travelina OVDJE.
- Osiguraj transfer od aerodrom do smještaja na LINKU.
- Izbjegni nepotrebna iznenađenja i uzmi putno osiguranje OVDJE.
- A kako svaki put pronađem jeftine avio karte pišem ovdje: Jeftine Aviokarte u 15 Koraka – Kompletni Vodič.
Zanimljive ture i atrakcije bilo gdje na putovanju uključujući FREE WALKING TOUR-e pogledaj OVDJE! <<<
Sve ostale savjete za putovanje, pogledaj na blogu.<<
Trenutno ti planiranje jeftina putovanja nije u planu, ali želiš sačuvati informacije?
Pin! za kasnije.
Baci oko na moju vječnu travel inspiraciju Pinterest i vidimo se na Instagramu.
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Odgovori