Plaža Zlatni rat u mjestu Bol na Braču, jedna je od destinacija koje svatko želi posjetiti u jednom trenutku. S obzirom na svoju lokaciju, s “one tamo” strane Brača, može predstaviti pravi izazov doći do nje.
Prošli vikend sam se odlučila sama otići i uvjeriti koliko je zapravo dostupna, koliko se brzo može doći i na kraju ono najbitnije – isplati li se.
Posjetioci na ovu lokaciju dolaze iz svih dijelova svijeta, ali ono što je svima zajedničko jest da je Split polazna luka za sve okolne otoke pa tako i Brač.
Stoga, i ovaj “eksperiment” započinje u Splitu.
Kako od Splita do mjesta Bol na Braču?
Trajekt Jadrolinije iz Splita za Brač prometuje stalno tijekom ljetne sezone, i to zapravo ne predstavlja problem u ovoj priči. Katamaran nažalost nije opcija za doći do Bola iz Splita na jedan dan jer polazi samo jednom dnevno i prilagođen je onima koji žive u Bolu a rade u Splitu.
Ako se odlučite otići autom, cijena po smjeru će biti ovisna o dužini auta.
E sada, kad smo ustanovili cijene trajekta, hajdemo odmah na planiranje jednodnevnog izleta iz Splita do mjesta Bol na Braču.
Ovako smo mi to (uspješno) napravili i proveli dan u mjestu Bol na Braču:
Polazak (Split – Bol na Braču)
- Otišli smo na trajekt u 7.45 ujutro i bili u Supetru već u 8.30.
- U 9.00 je kretao bus na relaciji Supetar – Bol. Vožnja traje oko sat vremena. Stanica se nalazi par minuta hoda lijevo u odnosu na poziciju gdje ste izašli iz trajekta. Tamo se nalazi mali autobusni kolodvor. Bus je od autoprijevoznika Arriva.
- Oko 10.00 (ili prema rasporedu 9.50) bus vas iskrca na “autobusnoj stanici” u mjestu Bol na Braču.
- Od tu do plaže Zlatni rat, potrebno je nekih 20 minuta laganim hodom. Šetnica je u potpunosti prekrivena hladom i puna je sadržaja kao što su kafići, restorani i štandovi sa suvenirima. Na samoj šetnici nanizane su predivne bistre plaže duž dijele obale.
- Dakle moglo bi se reći da prema rasporedu, u 10.20 stižete na Plaži Zlatni Rat (Golden Horn).
Brač i Brački kamen, suveniri, satovi, nakit
Ono specifično samo za Brač, a može se pronaći na štandovima su suveniri od Bračkog kamena. Ova rijetka vrsta kamena, pronađena samo i isključivo na ovom otoku (u mjestu Pučišća) koristi se ponajviše u građevini i arhitekturi, ali je i neizbježan materijal svih suvenira na otoku.
Ono što me se posebno dojmilo je nakit „isklesan“ od ovog materijala. Nakon obilaženja nekoliko desetaka štandova u Bolu i Supetru, zaključili smo da su cijene dogovorno svugdje iste, a i proizvodi su identični. Dakle, riječ je o istom proizvođaču pa nije toliko bitno gdje ćete se odlučiti kupiti neki suvenir ili komad nakita.
Povratak (Bol na Braču – Split)
U principu vraćamo se istim putem. Idealna verzija događaja i bez puno čekanja je:
- Bus iz Bola za Supetar polazi u 17.50 (dobro je biti tamo 20 min ranije za uhvatiti mjesto jer su skloni prodaji više karta nego što ima sjedećih mjesta)
- Vožnja traje oko sat vremena pa ste oko 19 h natrag u Supetru. Idealno za uhvatiti trajekt za Split u 19.30. Ako bus i porani, u Supetru na rivi je dobar izbor sladoleda raznih okusa i oblika za skratiti vrijeme i zasladiti dan!
- Trajekt u splitsku luku uplovljava u 20.15 i tako ste doma prije mraka!
Dakle uz dobru organizaciju i planiranje cijena povratne karte (trajekt + bus) za odraslu osobu je 20-30 eura.
Bus i u srcu ljetne sezone vozi samo nekoliko puta dnevno i to prema voznom redu na stranicama Arriva Croatia.
Karte je dobro kupiti nekoliko dana unaprijed. Mi smo kupili 3 dana prije puta i putovali smo na radni dan (možda je vikendom drugačije).
Što jesti/piti – Bol na Braču
Nažalost, ovdje nema dobru preporuku. Prije bi mogla preporučiti što ne jesti i gdje ne piti, ali s obzirom na to da ne želim ići u tom smjeru, radije ću napisati što možete očekivati.
Na samoj plaži nema puno ovakvog sadržaja. Tamo se nalaze dva kafića / caffe bara. Cijene su iste, samo ovisi kakav ambijent preferirate.
Cijena kave je od 3 e za espresso do 5 e za Latte Macchiato /bijela kava. Mineralna je 4 e, ali i piva je 6 e.
Na plaži se nalazi jedan fast-food gdje možete očekivati cijenu burgera i ostalih sendviča od 7 e na gore. Od priloga imaju samo tri – rajčica, zelena salata i luk(kapula). U blizini, nekoliko minuta hodom se nalazi i nekoliko restorana/konoba. Ono što mi je bilo posebno zanimljivo je količina štandova koji prodaju ni više ni manje nego – pomfrit / frigane krumpiriće! Nanizani jedan pored drugoga.
Još malo o Zlatnom rat i kako mijenja oblik?
Sama plaža je predivna! More je kristalno čisto, pravi gušt je okupati se! I da, na vrhu plaže je najbolje!
Zanimljivo je da većina posjetioca odluči provesti najtopliji dio dana na plaži od 12 do 14 sati, dok se nakon 15 plaža prazni. To može biti i zbog Maestrala koji redovito počne puhati oko te ure. Koji, je dapače, ugodan ljetni povjetarac. Iz ovog razloga, vrh Zlatnog rata, često se može pronaći povijen u jednom smjeru. Korisna informacija može biti da Bol na Braču broji čak 300 sunčanih dana godišnje.
Upravo zbog vjetrova, Zlatni Rat povremeno promjeni oblik. Neki kažu, čak na dnevnoj bazi. Ali svi smo zasigurno vidjeli one slavne slike plaže s promjenama koje se dogode tijekom zimskih mjeseci kada kupači nisu prisutni, a bura je jača i češća.
Kako je zapravo nastao Zlatni Rat u Bol na Braču?
Ovaj „prirodni fenomen“ prema nekim izvorima, nastao je erozijom kamenja s najvišeg vrha Brača (ujedno i najviši vrh na hrvatskim otocima) koji se zove Vidova gora (780 m). U kombinaciji s već spomenutim vjetrovima i morskim strujama, ovaj simbol hrvatskog turizma poprima svoj oblik.
Zanimljivo je da plaža čitavom svojom dužinom ima gotovo 1 kilometar (točnije oko 700 m).
Jeste li primijetili da su Zlatni rat i Vidova gora zapravo proporcionalnih veličina s gotovo jednakom dužinom/visinom? Slučajnost?
Mnogima bi mogla bili nova informacija i da zapravo plaža nije, kako izgleda sačinjena od bijelog pijeska, već od sitnog bijelog oblog šljunka.
Ova plaža spada među 50 najljepših u Europi i često se može pronaći na razglednicama, a mnogi dolaze u ove krajeve samo kako bi proveli dan kupajući se na slavnom “Golden Horn” ili „Golden Cape“ kako se vani naziva. I to s razlogom. Zlatni Rat je apsolutno očaravajući. Ima nešto u kupanju na samom vrhu Zlatnog Rata. Provjereno. Iz prve ruke.
Pa da zaključimo za kraj ono pitanje s početka teksta, da – isplati se!
Jeste li znali da je Zlatni rat zaštićen i zakonom kao značajni krajobraz i da je originalno ime plaže bilo Dugi rat?
Više o putovanjima pogledaj na blogu.
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Odgovori