Zipline u Hrvatskoj jedna je od najzabavnijih, a vjerovali ili ne i najsigurnijih adrenalinskih aktivnosti. Zadnjih je godina postala pravi hit u Lijepoj Našoj.
Danas se može pronaći na svako koraku, a ja ti ovdje donosim svoje iskustvo uz savjete i prijedloge, te sve ono što moraš znati ako planiraš ovakvu aktivnost i to iz prve ruke.
Gdje otići na Zipline u Hrvatskoj?
Kao što sam već rekla, izbora za zipline u Hrvatskoj je sve više, pa se postavlja pitanje kako odabrati na koji zipline otići.
Ono što sam ja uspjela prikupiti, izbor je sljedeći:
Za 400 kn po osobi vas čeka oko 2 sata zabave, ukupno 6 žica. Prijevoz od agencije do lokacije koja je udaljena oko 30 min vožnje je uključen u cijenu.
Za 400 kn po osobi vas čeka 2.5 sata zabave, na 8 zipline žica, ukupno 2.1 km dužine. Prijevoz od agencije do lokacije koji traje 10ak minuta je uključen u cijenu!
Za 400 kn po osobi vas čeka oko 2 sata adrenalina na 8 žica ukupne duljine oko 2 km. Prijevoz od agencije do lokacije je uključen u cijenu!
Za svega 140 kn po osobi, dobijete 1 sat zabave na 4 žice, dvije manje i dvije veće, ukupne dužine oko pola kilometra.
Ovdje je riječ o jednoj žici dužine 900 m iznad Jadranskog mora u blizini Dubrovnika. Cijena ove vožnje iznosi 250 kuna (akcijska cijena). Prijevoz do lokacije nije osiguran ni uključen u cijenu. Ovaj Zip je ležeći.
Za 350 kn po osobi vas čeka 1 sat zabave i ukupno 3 zipline žice sveukupno dužine 1.4 km. Prijevoz od agencije do lokacije nije uključen u cijenu! Nadoplata ovisi o tarifi i broju sudionika.
Za cijenu od 300 kn po osobi dobijete 2 sata adrenalinske akcije, 6 zipline žica sa ukupnom duljinom od 1 km. Prijevoz od agencije do lokacije nije uključen u cijenu!
Ova avantura se satoji od jedne zipline žice koja je ukupno dugačka čak 1700 metara!! Spuštanjem se postiže brzina od nevjerovatnih 120 km/h. Cijela procedura traje oko pola sata (što ponajviše ovisi o veličini grupe). Prijevoz do lokacije je uključen u cijenu. Ako se odlučite na ovo iskustvo, platiti ćete oko 250 kuna po osobi.
Mapa sa svim Zipline lokacijama u Hrvatskoj
Zipline Croatia – kao izbor za Zipline u Hrvatskoj?
Ja sam se za svoju zipline avanturu odlučila na Zipline Croatia u Omišu. Sama radnja se odvija iznad kanjona rijeke Cetine.
Odluka je pala na ovaj Zip iz nekoliko razloga. Jedan od njih je da sam godinama pikirala otići jer su mi kanjon rijeke Cetine i Omiš jedne od najdražih destinacija na svijetu! Osim toga, u tom trenutku sam se nalazila u Splitu, pa je bilo dosta zgodno otići. Između ostalog, zaključila sam da su omjer cijene i usluge, odnosno onoga što ću dobiti u idealnoj proporciji.
Bookirali smo datum i vrijeme te se zaputili prema Omišu!
Što možete očekivati od Zipline Croatia i općenito od Zipline-a u Hrvatskoj?
Od ovog Zipline-a u Hrvatskoj, konkretno se može očekivati oko 2.5 sata non-stop avanture, 8 žica od kojih je najduža čak 700 m, te stručnu i strpljivu pratnju.
Također velika je šansa, pogotovo tijekom ljetne sezone da će se grupa sastojati oko 10-ak ljudi, ponekad i više.
Na sreću, na samoj lokaciji i akciji ne morate puno razmišljati niti se brinuti. Vodiči su tu da obave taj dio! Na vama je samo da se opustite i prepustite zakonima fizike.
Kako izgleda odlazak na Zipline Croatia kao i općenito Zipline u Hrvatskoj?
Ja ovdje mogu govoriti o ovom konkretnom koji sam isprobala, ali vjerujem da je postupak isti za više-manje sve.
Dakle, proces je sljedeći.
Svi sudionici ove adrenalinske avanture se sastaju u agenciji gdje se izvršavaju posljednje uplate ako već netko nije, i potpisuje dokument o pristanku. Pretpostavljam da je ovaj korak provodi kako bi se agencija zaštitila od bilo kakvih pravnih i nepravnih tužbi, od fizičkih do duševnih ozljeda.
Općenito, ozljede na zipline-u su rijetke, a kako nam je ispričao vodič, najgore što se nekome može dogoditi je da se „sprži“ na vruću žicu prilikom zaustavljanja koja se pregrijava trenjem žice i gume za zaustavljanje. Zaštitne rukavice ovdje igraju veliku ulogu.
Nakon potpisivanje pristanka, ekipa sjeda u kombi i kreće vožnja od nekoliko kilometara duž Cetine do lokacije na sjevernoj strani Omiške Dinare.
Ondje slijede kratke upute i jedna probna vožnja na žici za vježbanje kako bi se naučilo kretanje i zaustavljanje.
A, kreće prava avantura. Prva je u redu najduža žica. Ona do 700m. Pogled na nju, zadaje malo nervoze, ali jednom kad kreneš, nekako se opustiš. Znaš da nema nazad. Tu si gdje jesi i uživaš. Pogled je neprocjenjiv.
Za one koji žele znati više. Brzina kojom osoba prosječne težine kreće tijekom vožnje je čak 80km/h!!
Da li je opasno? I što očekivati od Zipline u Hrvatskoj?
Iako sam veliki obožavatelj svih vrsta avantura, extremnih sportova i adrenalinskih aktivnosti, kad sam vidjela da sve svoje povjerenje predajem u „komad čelika“ na kojem se sve odvija, nije mi bilo svejedno.
Kroz 2 km staze koliko je ukupno zbroj svih žica, različita su mi pitanja padala na pamet. Međutim, odlučila sam pričekati kraj dana da ih i postavim vodičima. Tako sam, u trenutku kada sam došla do kraja finalne žice postavila pitanje jednom od vodiča; „I, jel’ i’ko ikad nastradao na zipu, ili se dogodilo nešto negativno?“ . Dobila sam odgovor, kojem sam se nadala ali ga nisam očekivala. „Ne! Nikad ništa!“
Koliko sam god bila paranoična oko saznanja odgovora na ovo pitanje, sad bi ipak voljela da sam ga znala prije! Donosim dobre vijesti, zipline je siguran!
Dobro je znati o Zipline-u u Hrvatskoj
- Većina ovih aktivnosti „otvorena“ je tijekom cijele godine i vremenske pogodnosti najčešće ne igraju veliku ulogu. Izuzet nekim ekstremnim situacijama, naravno.
Iskustvo iz prve ruke, što se dogodilo tijekom naše zipline avanture je da je pao brzi ljetni pljusak. Stali smo sa aktivnosti, pričekali malo, pljusak je stao nakon nekoliko minuta, vodiči su procijenili stanje žice da je protočno, te smo nastavili sa aktivnosti najnormalnije.
- Na samoj žici zbog raznih nagiba i ubrzanja, instruktori te nauče kako sam usporiti ili zakočiti što je dosta bitno pri zaustavljanju na kraju žice.
- Od velike je važnosti ponijeti prikladnu odjeću. To znači ništa pre kratko zbog opreme koju nosiš tijekom cijelog događaja. Zatvorene cipele su svakako pametnija opcija.
- Lepršava odjeća ili dodatci poput haljina i marame su vjerojatno loša ideja. Nemoj zaboraviti isprazniti džepove prije zipa!
- Ruksak je idealna opcija za staviti stvari i ne smeta tijekom spuštanja.
- Bez obzira na to, bilo što vrijedno, najbolje je ostaviti kod kuće.
- Bez boce vode se ne može!
Također …
- Dodaci poput kamera, mobitela ili GoPro nije moguće koristiti tijekom cijelog zipa. Iz jednostavnog razloga – potrebne su ti obje ruke za uspješnu vožnju. Jedna za držanje ravnoteže a druga za kočenje. Štoviše, u dogovoru sa vodičima moguće je napraviti snimke, kao što možete vidjeti iz mog iskustva. Postoji opcija na određenim stazama spuštanja u parovima. U tom slučaju jedna osoba se može pobrinuti za kočenje dok druga snima. Posebna oprema sa kojom se aparat za snimanje zakači, uvijek je dobrodošla opcija.
- Tjelesna težina ljubitelja adrenalina može varirati ovisno o lokaciji ali najčešće se kreće negdje između 30 i 130 kg tjelesne težine koliko je dozvoljeno opterećenje žice.
- U svakom slučaju, o svim bitnim informacijama ćeš zasigurno biti obaviješten prije dana akcije.
- Važno je napraviti rezervaciju unaprijed kako bi osigurali mjesto, a i kako bi agencija znala što očekivati.
Zipline u adrenalinskim parkovima
Dobro je imati na umu da se zipline aktivnosti mogu pronaći i u sklopu adrenalinskih parkova. Zipline na ovaj način sam probala na Risnjaku u adrenalinskom parku pod nazivom „Kupjak“. I ako je cijeli dan u parku izuzetno zabavan i nudi puno aktivnosti poput paintballa, bridging-a, streljaštva, streličastvo itd. sam Zipline je neusporediv u odnosu na ove specijalno organizirane i nabrojane prethodno navedene u članku.
Svoje iskustvo na zipline-u u Hrvatskoj sam ispričala, sada je red na tebi da upoznaš ove lude adrenalinske aktivnosti.
Ako se odlučiš na putovanje, bilo bi mi drago da mi javiš svoje dojmove. Možda otkriješ nešto što ja nisam!
Ako putuješ sam/a, provjeri neke savijete iz prve ruke o solo putovanjima. Pogledaj i prijedloge knjiga za ponijeti na put.
>>Sve ostale savjete za putovanje, pogledaj na blogu.<<
Trenutno ne planiraš odlazak na zipline, ali želiš sačuvati informacije?
Pin! za kasnije.
Za suradnje ispunite obrazac.
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Odgovori