Kada je riječ o financijskoj sigurnosti na putovanjima, mnogima ponijeti gotovinu nije prvi izbor. Jer, kao prvo, nije praktično a kao drugo, velike količine novca može biti poprilično stresno čuvati. Pogotovo, tih dana u godini kada ne želimo misliti na probleme već samo uživati u putovanju ili godišnjem odmoru.
S druge strane, jako je teško pronaći da je jedna banka, ili još bolje, kartica idealna za putovanja. Svaka ima neke svoje prednosti i mane.
Na sreću u današnje vrijeme to više ne predstavlja problem. Na tržište su izašle debitne kartice koje putnicima uvelike olakšavaju planiranje i provođenje putovanja.
Jedne od njih su Revolut (UK) i N26 (Njemačka) debitna kartica idealna za putovanja.
Po čemu je u prednosti ovaj tip debitne kartice, te zašto je to kartica idealna za putovanja?
Revolut i N26 nude izbor plaćanja u raznim valutama, mogućnost podizanja novca diljem svijeta s bankomata bez plaćanja naknade, besplatne transakcije, online plaćanje, mobilni banking, i još mnogo toga. Da sada ne kompliciram, predstavit ću prednosti i mane obje kartice, Revolut i N26 odvojeno kako bi se lakše odlučili koja vam više odgovara.
Pa krenimo.
Revolut – kartica idealna za putovanja
Što sve nudi Revolut kao kartica idealna za putovanja (and beyond)?
Prednosti Revoluta:
Promjena novca u druge valute, nema skrivenih troškova i naknada, kupnja kripto valuta, kupnja dionica, kontrola i analiza potrošnje, podjela plaćanja računa s prijateljima bili oni u istoj prostoriji ili na drugom kraju svijeta.
Mogućnosti Revolut kao kartica idealna za putovanja?
Bolje upravljanje financijama i analitika potrošnje:
Moguće je postavili limit potrošnje za određeni period vremena i biti obaviješten kada potrošnja dosegne postavljeni limit. To može biti, na primer, potrošnja na shopping, namirnice, suvenire, restorane, itd. Idealan je način za potpuno upravljanje svojim financijama.
Također je dostupan uvid u potrošnju svaki tjedan. Osim toga, korisnik može povezati ostale bankovne račune s Revolutom i upravljati svim računima na jednom mjestu.
Dodatak ovome je i instantni pregled stanja računa u stvarnom vremenu potrošnje putem mobilne aplikacije.
Ovo je svakako od pomoći da se izbjegnu nepotrebni troškovi na putovanju kada se često dogodi da kupujemo u afektu pod utjecajem adrenalina i uzbuđenja nove lokacije. Dobro bi bilo stati i razmisliti, da li mi je potreban još jedan suvenir koji mi zapravo ne treba i samo će skupljati prašinu? Dok se novci mogu potrošiti na nešto korisno? Ili ne potrošiti uopće.
Mogućnosti korištenja Revolut kartice kao kartica idealna za putovanja
- Besplatno slanje novca u preko 30 država diljem svijeta u 30 valuta (uključujući i kriptovalute!). (Australija, Europa, Singapur, US, Japan…itd.)
- Besplatna mjesečna promjena novca je u visini od 7,500 kn (1000 €) što je godišnje čak 90 000 kn. Prelaskom mjesečnog ograničenja, naknada iznosi 0.5%.
- Promjena novca u druge valute po interbank rate.
- Ovo vrijedi za korisnike Standardne tarife, s nadogradnjom Premium ili Metal, nema mjesečnog limita.
- Mogućnost reward i cashback opcije na potrošnju putem Revolut kartice.
Što ako izgubite Revolut karticu?
U slučaju gubljena kartice, jednostavno je putem aplikacije, samo jednim klikom blokirati (i kasnije odblokirati) račun. Nema potrebe za kontaktiranjem banke. Korištenjem ove opcije onemogućujete bilo kakvo korištenje kartice i skidanje novaca ili prebacivanje s računa. 100% sigurno!
Revolut nudi opciju podjele računa. Što to znači? To znači da ako recimo ti i tvoj prijatelj ili bilo tko drugi s kim želiš podijeliti račun, te oboje imate Revolut karticu, moguće je podijeliti trošak putem aplikacije.
Vaults by Revolut
Vaults je opcija uključena u račun a funkcionira tako da ostatak pri nekom plaćanju, odnosno sitniš automatski stavlja sa strane u obliku štednje.
Kako to izgleda u praksi? Ako recimo plaćate račun u iznosu od 57,30 kuna. Opcija Vaults će „oduzeti“ 60 kuna pa će ostatak od 57,30 kn (što je 2,70 kn) staviti sa strane na štednju. Iznos sa štednje je naravno tvoj novac i u par klikova se može prebaciti natrag na glavni račun.
Ideja ove opcije je stvoriti štednju za koju niste zapravo svjesni da je radite što je na kraju mjeseca lijepi plus na računu. U slučaju nas, ljubitelja putovanja, to može ići u financiranje možda sljedeće avionske karte!
Također, unutar tvog Revolut računa, moguće je napraviti manje račune i raspodijeliti novac kako ti paše. Primjer je raspodjela novca na novac za plaćanje režija, štednja za putovanje recimo i treći neka bude novac za svakodnevno trošenje.
Na ovaj način imate odličnu kontrolu koliko mjesečno potrošite na sitnice o kojima inače ne vodite računa (doslovno).
Google pay i Revolut!
Revolut je također kartica idealna za putovanja jer daje mogućnost plaćanja mobitelom. Ne trebaš ni ponijeti karticu sa sobom. Aktivacijom Google pay opcije dovoljno je prisloniti mobitel na čitač kartica pri kupnji.
Kako do Revolut računa?
Na Revolut web stranici, klinkom na link prvo upišete broj mobitela. Nakon verifikacije na broj vam stiže link za instalaciju Revolut aplikacije. Dostupno za Android i iPhone.
Tri su plana koje možete izabrati. Standard za 0 kn/mj, Premium za 54.99 kn/mj ili Metal za 99.99 kn/mj.
Više informacija o svakoj možete pronaći na linku. Ono što mogu reći iz osobnog iskustva je da je ova STANDARD za 0 kn/mj sasvim dovoljna.
Zatim proces otvaranja računa prelazi kompletno na mobilnu aplikaciju. Idući korak je unošenje osobnih podataka te uz par brzih koraka Revolut račun je otvoren.
Kako bi se aktivirao, potrebno je na račun prebaciti iznos od otprilike 10 eura. Ovaj proces je intuitivan i aplikacija vas navodi na točne korake.
Koliko traje otvaranje računa?
Nekoliko minuta.
Revolut business račun
Osim ovoga (Privatnog) računa, Revolut ima i Business račun opciju ali s obzirom na to da se ovdje fokusiramo na jednostavnije korištenje kartica na putovanju, neću ulaziti u to. Više informacija je dostupno na linku.
Zašto je Revolut kartica idealna za putovanja?
Kada putujete i odlučite se koristiti kartice za plaćanje troškova, u mnogim slučajevima dođe do naplate male naknade.
Možda se mali postotak naknade ne čini kao puno, ali ono čega trebate biti svjesni je da na kraju taj mali postotak i naknada kada se skupe bude poprilično veliki iznos, koji niste trebali uzalud potrošiti.
Osim korištenja Revolut ili N26 (ili obje) kartice na putovanjima, i te kako su korisne u svakodnevnom životu. O tome nešto kasnije u tekstu.
N26 – kartica idealna za putovanja
Sve što nudi N26 kao kartica idealna za putovanja
Dok se Revolut račun može otvoriti u svim članicama EEA (EU) te nekoliko država u svijetu kao što su Kanada i Japan, s druge strane N26 račun mogu otvoriti samo osobe s adresom u jednoj od sljedećih država:
Austrija, Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Island, Irska, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska i SAD.
Hrvatska nije na popisu zemalja ali s obzirom na to da dio čitatelja dolazi iz zemalja kao što su SAD, Njemačka, Slovenije, i ostatka država Europske unije, zaključila sam kako je dobro iznijeti i ovu opciju korištenje N26 kartice kao idealan izbor za plaćanje na putovanjima.
N26 također nudi privatni i poslovni (business) račun. Mi ćemo se ovdje fokusirati samo na poslovni jer to je ono što nas zanima kao putnike koji biraju idealnu karticu za putovanja.
Uzbudljive su vijesti da N26 uskoro dolazi i u Hrvatsku!
Razlike u usporedbi s Revolut? Kako se odlučiti koja je kartica idealna za putovanja?
Moram priznati da se N26 ne razlikuje puno kada se usporedi s Revolut. Jedine razlike (i možda prednosti) koje sam ja primijetila su da je N26 aplikacija puno lakša za korištenje i razumijevanje u početku jer ima manje opcije kada se usporedi s Revolut. Međutim pa svrhu o kojoj odvije pričamo, to je sasvim dovoljno.
Sakrij svoje stanje računa i troškove od znatiželjnih okica
Druga stvar koju (još) nisam vidjela na Revolut računu je da nudi opciju sakrivanja potrošnje. Dakle da pojasnim. N26, kao i Revolut nudi momentalan uvid u potrošnju i financije te dobiješ obavijest o svakoj potrošnji u obliku notifikacije.
Ali, kada na N26 aplikaciji otvoriš stanje računa i prošle kupnje, postoji opcija gdje jednim klikom „zamagliš“ navedeno što je super opcija ako ne želiš da netko iz tvoje okoline slučajno baci oko na tvoje financije. Ti i dalje vidiš povijest kupovine ali brojke su sakrivene.
Još jedan cool dodatak, sličan onoj štednje kod Revolut je opcija „Space“ gdje vrlo jednostavno i intuitivno možeš kreirati foldere za neke oblike štednje i ponovno, jednim klikom prebaciti iznos novca koji želiš u pojedinom folderu.
Kako to izgleda u praksi?
Dakle, recimo da planiraš putovanje u London i želiš stavljati sa strane novac za putovanje u London. Prvo u opciji Space kreiraš novu mapu i nazoveš je na primjer „London“ ili kako god ti paše dokle god znaš koja joj je svrha.
Zatim s „glavnog“ računa povučeš u novo kreiranu mapu nakon čega ti ponudi opciju da izabereš iznos koji želiš prebaciti u mapu London.
Na taj način možeš lakše planirati financije za putovanje. Ili bilo koju drugu prigodu poput rođendana, vjenčanja, i drugih posebnih i manje posebnih prilika. Ili možda samo kreirati tjedni budžet planirane potrošnje.
Obje aplikacije pružaju mogućnost ulogiranja u račun putem otiska prsta. Super dodatna sigurnost!
N26 kao kartica idealna za putovanja (and beyond) – mogućnosti?
- Jednostavan transfer s računa na račun. Bez naplate provizije.
- Plaćanje pute Google/Apple pay-a. U prijevodu za plaćanje je dovoljno imati mobitel u ruci. Velika prednost kod minimalizma i nošenja nepotrebnih stvari sa sobom.
- Dopušta 5 besplatnih mjesečnih preuzimanje novca preko bankomata. Prelaskom ograničenja, naplaćuje se provizija u iznosu od 2 €. Svakako je dobro koristiti njihov ATM locator (koji se može pronaći u aplikaciji) da bi se izbjegla nepotrebna iznenađenja, pogotovo u stranim zemljama gdje možda bankomati uzimaju proviziju.
- N26 ima instaliran transferwise unutar aplikacije što omogućuje slanje novca diljem svijeta u raznim valutama poprilično jeftino.
- Za korisnike Metal kartice, postoji opcija cashback.
Ako još niste sigurni za koji se račun odlučiti, Revolut ili N26 ( i ako imate adresu u jednoj od država koje podržavaju N26) možda će vam od koristi biti i činjenica da N26 ima i web platformu.
Dakle, ne ovisi sve o mobilnom bankingu. Pristup računu imate i preko PC-a. Smatram da nije neka ključna razlika, ali možda je nekome korisna informacija.
Kako do N26 računa i kartica idealna za putovanja?
Na web stranici N26 potrebno je popuniti osobne podatke. U sljedećem koraku vas nazovu na kratki video poziv gdje pokažete dokument poput osobne iskaznice ili putovnice. Jednom kada je vaš identitet potvrđen kartica vam stigne na kućnu adresu unutar nekoliko dana.
Isto kao i Revolut, N26 nudi više vrsta korisničkih planova. To su N26 STANDARD, N26 YOU i N26 METAL.
Iz mog iskustva ovaj N26 STANDARD je i više nego dovoljan. Više informacija o svakom možete pronaći na linku.
Koliko traje otvaranje računa?
Nekoliko minuta.
Zašto su ovi računi besplatni? Mora postojati neka caka??
Neka cake! Ni trikova, ni teorija zavjere. Otvaranje i održavanje računa je besplatno iz sljedećih razloga. Prvo zato što banka fizički ne postoji. Sve se odvija online. Na ovaj način troškovi su im drastično smanjeni.
Osim toga, način na koji oni zarađuju je naplatom naknade ali ne fizičkim osobama i njihovim korisnicima, već onima kojima se plaća. To su na primjer, restorani, marketi, agencije itd.
Dakle naplate neće biti i fizičkoj osobi kojoj radite transfer, odnosno uplatu. Na primjer članu obitelji ili vlasniku stana koji iznajmljujete.
Dakle, koja je zaista kartica idealna za putovanja ??
Zaključak + osobno iskustvo
Kada bih morala izabrati jednu karticu bilo bi mi jako teško! Svaka ima neke svoje prednosti i mane. I ako mi je N26 ponekad draža jer je korištenje poprilično jednostavno i intuitivno,
Revolut s druge strane ipak nudi puno više mogućnosti na duge staze, a osim toga, dostupan je u Hrvatskoj! Ono što apsolutno obožavam je brzina online plaćanja i kupovinu. Nema tokena i sličnih prepreka, dovoljno je ulaskom u aplikaciju potvrditi kupnju.
Prednost veliku u korištenju obje kartice daje to što za svaku potrošnu dobijete odmah i notifikaciju na mobitel. Ponekad je potrebno odobriti kupnju ulaskom u aplikaciju. Također samo jednim klikom.
I ono što je najvažnije nema skrivenih troškova i iznenađenja.
*Sve informacije navede se mogu lako promijeniti. Iz tog razloga dobro je provjeriti pravila prije na primjer preuzimanja novca na bankomatu da budete sigurni da je limit ostao isti. Sve potrebne informacije, pravila i izmjene se nalaze unutar aplikacije za lakše korištenje.
Između ostalog, meni su idealne za online kupovinu. Pogotovo preko web shop portala kao što u Amazon ili eBay. Ali u svakom slučaju dobro je imati račun u eurima u čije otvaranje ulažete 0 kuna, za održavanje također 0 kuna a nudi spektar mogućnosti koji olakšavaju svakodnevni život.
Plaćanje u eurima pri online kupnji može biti korisna alternativa ako kuna nije prihvaćena valuta ili u slučaju neke druge komplikacije.
Revolut / N26 kao kartica idealna za putovanja i DUŽI BORAVAK U INOZEMSTVU. Selidba, studiranje ili studentska razmjena.
Osim za putovanja, ovakva vrsta računa idealna je za privremeni ili stalni život u inozemstvu, studentske / Erasmus + razmjene i druge vrste dužeg boravka izvan države u kojoj živite.
Ja sam, osobno, otvorila N26 račun dok sam bila na razmjerni u Španjolskoj jer nisam morala plaćati naknadu svaki put kada bi uplatila novce za stanarinu ili podizala gotovinu na (bilo kojem) bankomatu.
Revolut sam otvorila nakon što sam se vratila u Hrvatsku jer sam željela imati račun na kojim mogu ostaviti eure u svrhu putovanja između ostalog, te nisam htjela plaćati naknade bankama i mjesečno održavanje računa.
Odgovori