#Putopis prijatelja: Dobrodošli u grad koji nikad ne spava, Najveću Jabuku na svijetu – New York! Američki najnaseljeniji grad o kojem bi mogao pisati danima! Putovanje u New York je uistinu poseban doživljaj.
Times Square, Metropolitan muzej, MoMA i naravno prekrasni Central park samo su dio znamenitosti koje moraš posjetiti prilikom boravka u New Yorku.
Ovim tekstom ću u kratko pokušati dočarati moj dojam jeseni u New Yorku uz nekoliko savjeta za putovanje u New York – što vidjeti i gdje jesti, provjeri u nastavku.
Aerodrom JFK i kako je započelo moje putovanje u New York
Putovanje u New York službeno započinje slijetanjem na jedan od Njujorških aerodroma.
Nakon leta koji je trajao malo dulje od šest sati, stižem u (što se čini kao) grad unutar grada – aerodrom JFK (nazvan po 35. predsjedniku SAD-a). Ovaj betonski Behemot od šest terminala na prvu izgleda kao futurističko naselje iz igrice Cyberpunk 2077.
Najlakši način za kretanje po terminalima je pomoću AirTrain sustava koji vozi 24h dnevno i vozi kroz sve terminale.
Ujedno je povezan i s njujorškim sustavom podzemnih (MTA). Ova linija formalno ne spada pod metro, tako da za izlazak trebaš platiti 8$ na za to predviđenom automatu.
Jedini način kako da izbjegneš ovih 8$ jest da naručiš taxi/lyft/uber direktno na terminalu.
Na istom automatu postoji ponuđena opcija izrade MTA kartice na kojoj odmah možeš uzeti opciju od 7 dana za 33$ (+1$ za izradu kartice). MTA kartica vrijedit će ti za podzemnu i autobuse, ali neće i za trajektne linije.
Life hack: ako dolaziš u ponedjeljak i imaš opciju plaćanja mobitelom ili beskontaktnom karticom – MTA sustav ti nakon 12 ‘tapova’ pri ulasku u javni prijevoz naplati tjednu kartu umjesto pojedinačnih vožnji koja vrijedi do nedjelje tog istog tjedna. Ovim putem si garantiraš da nećeš izgubiti MTA karticu ili da ti neće doći do neispravnosti kartice.
SIM kartica / Internet za putovanje u New York
Bežični internet dostupan je na aerodromu, a štandovi za kupnju američkih brojeva nalaze se na izlazima terminala.
Ja sam se odlučio kupiti broj na Lycamobile štandu čime sam za 55$ dobio tarifu neograničenih poruka i poziva unutar SAD-a, i 8 gb interneta. Ukoliko imaš noviji mobitel od mog, utoliko možeš aktivirati jedne od mnogobrojnih eSim opcija online!
Kako od točke A do točke B u New Yorku?
Znaš li da njujorška podzemna radi svaki dan 24 sata dnevno?
Tako je! Ovaj sustav od preko 470 stanica uvijek je dostupan. Osim izuzetno efikasnog podzemnog sustava, mene su oduševili i autobusi koji su jako česti, čisti i imaju USB utičnice na kojima lako možeš napuniti svoj mobitel dok okolo lutaš po gradu.
Osim javnog prometa, postoji pregršt car sharing aplikacija koje možeš koristiti među kojima su: uber, lyft, curb i myle. Standardno je da se ostavi tip od 15%.
A sad kad se znaš izaći s aerodroma i kretati se po gradu …
Što trebaš vidjeti u Velikoj Jabuci kad putuješ u New York?
Central Park
Prva stvar na našoj listi za putovanje u New York bio je Central park. Neizbježna zelena površina koja se prošire centralnim i sjevernim Manhattanom.
Park sadrži mnogobrojne znamenitosti koje su nerijetko prikazane na malim ekranima pa je vrlo lako osjećati se kao da si ušao u Sam u Kući 2, Enchanted ili u epizodi Prijatelja.
Ali u kojem god rom-comu, drami ili seriji da se nalazio, svakako ćeš ostati osupnut jesenskim bojama u Central parku. Ambijent je upotpunjen mnogobrojnim vjevericama i pticama koje se nalaze u parku.
Od znamenitosti izdvojio bih: Bethesda fontanu, mostovi Gapstow i Bow, Belvedere, kip psa Balta i rezervoar Jacqueline Kennedy Onassis.
Midtown
Ono što će ti definitivno trebati za putovanje u New York – su udobne tenisice! Midtown je prepun tipičnih simbola New Yorka.
Empire State Building, Chrysler, Times Square, Bryant park, Grand Central i mnoge druge znamenitosti nalaze se u Midtownu.
Ovaj dio preplavljen je turistima, pogotovo oko (pomalo razočaravajućeg) Times Squarea. Dok si u Midtownu, moja topla preporuka je otići na Top of the Rock (40$) i gledati prekrasnu panoramu kombinacije art deco i modernih građevina južnog Manhattana i prostranost Central parka na sjevernoj strani.
Vožnja liftom traje malo iznad 20 sekunda i dovodi te na vidikovac na visini od 333m.
Iako je Empire State Building na višoj razini od Top of the Rock, odlučili smo se ići na Top of the Rock jer u pravilu ima manje turista i s namjerom da nam Empire State bude u panorami.
Lower Manhattan
Šetanjem južno od Midtowna, ulaziš lagano u živahni Lower Manhattan. Donji Manhattan pun je četvrti koje su poznate po kafićima, barovima i restoranima.
Dio grada u kojem „Prijatelji“ žive samo 500m dalje od Carrie iz „Seks i Grada“. Tu spadaju poznati Greenwich Village, Soho, Financijski distrikt kao i China Town te Little Italy.
Meni najdraži dio Donjeg Manhattana jest Washington Park.
Park je pun raznolikih ljudi koji su se došli opustiti uz piće i glazbu uživo. Ogladniš li slučajno dok si u Washington parku, nemoj slučajno zaobići Joe’s Pizza! Tipična njujorška picerija poznata po ukusnim, masnim komadima pizze. Ova je picerija postala popularna kao mjesto gdje mnogi poznati dolaze po komad pizze nakon izlaska.
Nastaviš li svoj put južno preko SoHo i njegovih raznolikih dućana, dolaziš u Little Italy i China Town. Mala Italija zaista odaje dašak Mediterana u ovoj betonskoj džungli, a dolaskom do susjednog China Towna direktno se prebacuješ u kaotični život dalekog istoka.
Gdje pronaći najjeftinije suvenire u New Yorku?
Ovdje u China Townu, oko stanice Canal Street, nailazio sam na najjeftinije suvenirnice u kojima se lako možeš cjenkati kao na turskim bazarima i znatno spustiti već ionako cijenu manju nego u ostatku grada.
Na samom jugu Manhattana nalazi se financijska četvrt Velike Jabuke, simbol američke ekonomije – Wall Street. Kao simbol financijskog optimizma nakon Crnog Petka, postavljen je kip brončanog bika.
Bik je okružen turistima koji čekaju red kako bi ga mogli uhvatiti za rogove, a za nadodati je da postoji još dulji red turista koji se nalazi iza bika kako bi ga mogla uhvatiti za nešto drugo 😀
Brooklyn
A sad, nakon uhvaćenog bika za… preferiranu stranu 😀 lijepo je za otići i do mosta Brooklyn.
Manhattan i Brooklyn dugo godina bila su dva odvojena grada prvi put povezana 1883. godine ovom neogotičkom sponom. Ta razlika između Manhattana i Brooklyna osjeti se i dan danas u bruklinškim “urbanim” četvrtima koje su u kontrastu s “ušminkanim” dijelovima Manhattana.
Jednom kada pređeš ovaj nekoć najveći supsenzijski most, skreni sjeverno i otiđi u Dumbo. Kvart koji pruža divan pogled na most Manhattan.
U slučaju da ogladniš na području između dva mosta, definitivno otiđi u Time Out Market New York food court gdje ćeš na izbor imati razne svjetske kuhinje na jednom mjestu za prihvatljive cijene.
Metropolitan muzej, MoMA, Guggenheim galerija, Prirodoslovni muzej, Neue Galerie, Bruklinški botanički vrtovi
New York je zaista meka svjetskih kulturno-umjetničkih djela. Svaki muzej mogao bi imati svoj samostalni post od preko 3000 riječi, ali pokušat ću svoje oduševljenje ipak staviti u razumnije okvire.
Metropolitan (The Met) muzej je koji smo ‘pretrčali’ u cca pet sati. Sadrži kulturno-umjetnička djela iz cijelog svijeta – od sarkofaga Starog Egipta, starogrčkih i rimskih kipova, impresionističkih slikara do hinduističkih bogova. Met će ti ispuniti sve tvoje Indiana Jones snove.
Cijena: 25$
Muzej moderne umjetnosti (MoMA) manja je zgrada od Meta i može se detaljno proći u manje od tri sata. Zaljubljenici u Van Gogha, Moneta, Fride Kahlo i Picassa ne smiju nikako preskočiti ovu izvanrednu kolekciju povijesti umjetnosti.
Cijena: 25$
Prirodoslovni muzej definitivno moraš vidjeti, pogotovo ako putuješ s djecom. Ova kolekcija dinosaura, životinja i minerala ostavi svakoga širokih očiju. Meni najdraži eksponat jesu kosti pračovječice Lucy, a kolekcija minerala svakoga može opiti bogatstvom boja i odsjaja.
Cijena: 25$
Uz ova tri najpoznatija muzeja, mi smo još pogledali Guggenheim muzej koji ima pay-as-you-wish politiku petkom od 17:45h pa možete ući za samo 1$.
Neue Galerie mala je privatna kolekcija austrijskih i njemačkih umjetnika 20. stoljeća u kojem se nalazi Klimtov najpoznatiji portret Adele Bloch Bauer, do nedavno najskuplja prodana slika.
Ulaznica u ovaj otočić srednje Europe iznosi 25$.
Brooklyn botanički vrtovi također imaju politiku pay-as-you-wish u hladnijim mjesecima.
Zaključak za putovanje u New York
Teško je uopće nabrojati sve što se može vidjeti i raditi za putovanje u New York. Ipak, ono što ćeš najviše raditi jest šetanje. Jesen u New Yorku je vremenski nepredvidivo. Jedan dan puše hladni vjetar, a idući dan je sunčano i 20°C.
Na Queensu i Manhattanu cijelo smo se vrijeme osjećali sigurnima, ali pojedini dijelovi Brooklyna znali su nas držati napetima iako nismo imali nikakvih neugodnih iskustava u našem desetodnevnom putovanju.
Moje najveće oduševljenje New Yorkom jesu samim građani New Yorka i njihova ljubaznost i želja da ti pomognu bez da trepnu.
Ono što mogu reći sa sigurnošću je da sam se nakon puta vratio in a New York state of mind nakon puta.
ESTA i COVID-19 za putovanje u New York
Za ulazak u državu potrebno je ispuniti online ESTA formular (20$) i biti cijepljen s osnovne dvije doze cjepiva (ili jednom ako je J&J). Masku ste potrebni nositi samo u zdravstvenim ustanovama. Za najnovije informacije o pravilima ponašanja tokom pandemije pratite na službenim stranicama CDC-a.
Autor članka: Luka Minarik, dr.med.
kontakt: LinkedIn
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Ostale savjete za putovanja potraži na blogu.
Odgovori