Dok sam istraživala što sve vidjeti u okolici Sofije, uglavnom su se vrtjela ista mjesta kao ideje i prijedlozi za izlete.
To uglavnom bude izlet u Plovdiv, izlet do Rila samostana ili tura po 7 jezera Rila.
Svi izleti su mi bili jako privlačni, ali niti jedan se nije nešto posebno isticao. Niti jedan mi nije bio baš jedinstveno iskustvo i nešto novo što još nigdje nisam imala priliku vidjeti.
Nakon malo više “kopanja” po internetu, pronašla sam jedinstvenu lokaciju na sjeverozapadu Bugarke, pomalo skrivenu od očiju turista i potpuno nedostupnu javnim prijevozom – Belogradchik tvrđava.
Povežimo se na Facebooku! Zaprati stranicu i uvijek budi u toku sa novim avanturama!
Belogradchik tvrđava udaljena je 180 km od Sofije
Belogradchik tvrđava udaljena je 180 km od Sofije i nalazi se na samom sjeverozapadu Bugarske, u dijelu države koji se proslavio kao najsiromašnija regija u cijeloj Europskoj Uniji.
Belogradchik tvrđava je izgrađena na stijenama koje privlače pažnju baš zbog svog specifičnog izgleda i oblika. Oblik su dobile zahvaljujući činjenici da je ovaj dio prije više od 200 milijuna godina bio prekriven vodom.
Crvenkaste su boje zbog željezovog oksida. Same stijene dio su planine Balkan po kojoj je Balkanski poluotok dobio ime.
Belogradchik tvrđavu su ondje počeli graditi Rimljani još u 3. stoljeću. Ovisno o tome tko je vladao tim područjima, preuzimali su nadogradnje tvrđave. Nešto više o tome kasnije.
Kako doći do Belogradchik tvrđave?
Javni prijevoz nažalost nije opcija. Bus vozi dva puta dnevno u neko čudno vrijeme, a vlak zahtjeva presjedanja i odlazak taksijem iz jednog sela u drugo.
Jedino preostaje rent-a-car ili organizirana tura.
Iako je rent-a-car poprilično dobra ideja u Bugarskoj, u naš plan i program putovanja je bolje sjelo kupiti turu.
- Ako se odlučite na rentanje auta u Bugarskoj, provjereno najbolja opcija je economy bookings – link na stranicu, a možeš direktno pretražiti ovdje:
Naš odabir kao što sam već rekla pao je na bookiranje ture.
Belogradchik tvrđava s organiziranom turom
Izlet do Belogradchik tvrđave se ne može svrstati među jeftine ture, ali vrijedi svakog eura! Pronašla sam nekoliko ponuda u rasponu od 80 eura prema gore. Mi smo uzeli najjeftiniju, onu od 80 eura.
U turu je uključen izlet do Belogradchik tvrđave (prijevoz), zanimljiva tura s vodičem po tvrđavi, posjet još nekoliko vidikovaca u okolici te odlazak u špilju Venetsa. Ondje je vodič s nama prošao po špilji i ispričao nam sve o špilji i pokazao nekoliko šišmiša.
Ulaznice u pravilu nisu uključene u cijenu, ali nas je vodič počastio s ulaznicama za Belogradchik tvrđavu, a ulaz u špilju smo sami platili.
Cijene obe ulaznice je stvarno simbolična, prihvaćaju studentske i druge popuste pa to na kraju ispadne svega par eura. Evo cjenik za obje lokacije.
- Cijena ulaznice za Belogradchik tvrđavu provjeri ovdje.
- Cijena ulaznice za Špilju Venetsu je 6 leva (studentski popust 50%).
(1 euro = 2 bugarska leva)
*cijene se mogu promijeniti, najbolje pogledat na web stranici prije posjete.
OVO – (Full-Day Belogradchik Rocks and Venetsa Cave Tour from Sofia) je tura koju smo mi rezervirale. Dobro je napraviti rezervaciju par dana ranije jer se brzo popune.
Druge ture do Belogradchik tvrđave iz Sofije:
Ostale ture Sofija:
Nekoliko činjenica o Belogradchik tvrđavi:
- Belogradchik tvrđava nalazi se 2 km udaljena od istoimenog grada (ondje vozi bus iz Sofije 2 puta dnevno).
- Tvrđava je prvi put izgrađena za vrijeme Rimljana oko 3. stoljeća. U isto vrijeme su izgradili prve ceste koje su povezivale bitne točke rimskog carstva.
- Tvrđava je napravljena ondje zbog dobre preglednosti i mogućnosti obrane od neprijatelja.
- Nakon pada rimskog carstva, neko vrijeme tvrđava je bila pod Bizantskim carstvom, a od 7. stoljeća spada pod teritorij novonastale Bugarske države. Nekoliko stoljeća kasnije, od 14. stoljeća osmansko carstvo preuzima vlast na tim prostorima te ulažu u obnavljanje i dovršavanje tvrđave.
- U novije vrijeme tvrđava je korištena kao ratna baza u ratu između Srbije i Bugarske 1885. godine.
- Najviši vrh tvrđave zove se “Prvi Slab” i s njega pada pogled na planinu Balkan.
- Svaki od samostojećih stijena ima neko svoje ime. Ime je dobilo po “onome na što sliči” odnosno nekom predmetu, životinji ili osobi na koju sliči. Tako se ondje mogu pronaći gorila, pinokio pa čak i madona.
Ono što je meni bilo iznimno zanimljivo je da je Belogradchik tvrđava nominirana za novih 7 svjetskih čuda. U tijesnoj utrci, izgubila je od konkurencije.
Aviokarte za Sofiju možeš pronaći u tražilici:
Smještaj u Bugarskoj potraži ovdje:
Ako želiš popratiti moje avanture na putovanjima, zaprati me na instagramu. Baci oko na moju vječnu travel inspiraciju Pinterest. Ostale članke putovanja pogledaj na blogu.
Trenutno ti Belogradchik tvrđava nije u planu, ali želiš sačuvati informacije?
Pin! za kasnije.
*Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije
Odgovori