Zagreb – Oslo za 5 eura bila je prilika kojoj nismo mogli odoljeti. Pogotovo što uvijek nastojim putovati jeftino, pa se tako ova prilika za putovanje u Norvešku na budžetu nije mogla propustiti.
Pronalazak jeftinih aviokarata mi je uvijek bila uža specijalnost kada je riječ o samostalnom planiranju putovanja.
Neke velike tajne nema, sve je stvar prakse, a o tome kako uvijek pronaći jeftine avio karte sam pisala ovdje – KAKO DO JEFTINE AVIOKARTE SVAKI PUT – KOMPLETNI VODIČ U 15 KORAKA.
Norveška, covid i ostala pravila ulaska u državu
Prije nego se bacimo na logistiku planiranja putovanja u Norvešku, bilo je baš puno pitanja na Travelina Facebook stranici: https://www.facebook.com/travelina.com.hr
vezano za pravila ulaska u Norvešku i covid situaciju.
Pravila su sljedeća, s obzirom da je Norveška u EEA zoni, prilagodila se pravilima EU tako da je svim cijepljenima ulaz širom otvoren (i onima koji su preboljeli covid unatrag 6 mjeseci) odnosno svima sa valjanom covid potvrdom.
Ti putnici ne moraju u karantenu. Za one bez covid potvrde vrijede druga pravila.
S obzirom da se pravila stalno mijenjaju, najbolje je provjeriti svježe informacije prije putovanja na:
https://europa.eu/…/travel-and-covid/norway/index_hr.htm
Zagreb – Oslo za 5 eura po smjeru: AVIOKARTE
Karte smo kupili na stranicama Ryanair-a koji često nudi jeftine karte na relaciji Zagreb – Oslo.
Cijena karte je bila 5 eura. Naravno prilagodili smo se datumima koji su nudili povrate karte po navedenoj cijeni.
Uz to smo se odlučili uzeti ručnu prtljagu čija je cijena po letu 20 eura. Tako da bi se moglo reći da su karte sa prtljagom došle 25 eura po letu što je još uvijek iznimno povoljna cijena za ovakvu destinaciju.
Za one slobodnijeg i nadobudnijeg duha koji se mogu spakirati tako da im sve stane u malo veći ruksak, mogu proći i bez kupovine dodatne prtljage.
Prijevoz sa aerodroma do Osla
Ono što svakako moraš znati prilikom planiranja putovanja u Oslo je činjenica da se u blizini Osla nalaze dva aerodroma.
Jedan je Oslo Lufthavn, odmah u blizini Osla, udaljen oko 50 km odnosno 20 minuta vlakom.
Drugi je Sandefjord Lufthavn Torp u blizini istoimenog vikinškog grada koji je udaljen 120 km odnosno 1:30 h vlakom/busom.
S obzirom da je Zagreb povezano sa ovim drugim, mi ćemo se ovdje fokusirati na dolazak sa aerodroma Sandefjord Torp u Oslo.
Sandefjord Torp – Oslo: od aerodroma do grada
Nakon detaljnog istraživanja – kako za što manje novaca i u što kraćem roku stići sa aerodrom Sandefjord Torp u Oslo, rezultat je sljedeći:
Najbrži i najjeftiniji prijevoz je definitivno Express Asker FB25 bus! Stanica mu je odmah po izlasku sa aerodroma.
A cijena? Cijena ovisi kada i kako kupiš kartu.
Za povoljniju cijenu karte najbolje je kupiti online nekoliko dana unaprijed. Karte se kupuju OVDJE.
Trenutne cijene kupljene karte online (1 euro je oko 10 NOK):
- 1 x Odrasli 279 NOK
- 1 x Djeca (4-15 g) 149 NOK
- 1 x Djeca (0-3) besplatno
- 1 x Studenti (prihvaćaju sve iksice, nama ih nisu ni pregledali niti pitali za njih) 209 NOK
- 1 x Umirovljenik 149 NOK
Kupnja karte u busu prije samog putovanja biti će nešto skuplja.
* Cijene se mogu mijenjati.
Vrijeme polaska autobusa sa aerodroma i sa autobusne stanice u Oslu je u potpunosti prilagođeno rasporedu dolaska i odlaska letova.
U Oslu, autobus putnike ostavlja na glavnoj autobusnoj stanici u centru grada.
Privatni prijevoz sa aerodroma naruči ovdje.
Smještaj i putovanje u Norvešku na budžetu
Kada je riječ o smještaju mogu ti jedino ispričati svoje iskustvo. Teško je govoriti generalno, ali se svakako iz mog iskustva može izvući zaključak.
Dakle, avio karte smo kupili malo više od dva mjeseca prije predviđenog datuma putovanja. Taj isti dan uzela sam smještaj u Oslu.
Cijena smještaja u studio apartmanu sa privatnom kuhinjom i kupaonicom 10 minuta javnim prijevozom od centra iznosila je 50 eura po danu za 3 osobe (kapacitet je 4). Dakle jako jeftino.
Negdje 2 tjedna prije putovanja odlučili smo se rentati auto i provesti neko vrijeme na samom jugu Norveške i okolici grada Kristiansand.
To je značilo i promjenu smještaja.
Bookiranje smještaja dva tjedna (i manje) od putovanja iznosilo bi duplo više kada se usporedi sa onim što sam rezervirala 2+ mjeseca prije putovanja.
Promjena plana je izgledala ovako:
Pronašli smo u blizini Kristiansanda resort gdje smo dvije noći sa doručkom u stvarno predivnom i prostranom smještaju platili 200 eura za 3 osobe. Kapacitet sobe je bio 5-6 osoba.
Resort se zove Hamresanden, nalazi se uz plažu te ima pogled na predivne zalaske sunca sa velikih terasa apartmana.
Namjerno smo birali smještaj sa doručkom jer obroci vani u Norveškoj mogu biti pooooprilično skupi. Ali više o tome kasnije.
Prve dvije noći smo proveli u Kristiansandu, a druge dvije u Oslu.
Kada je riječ o smještaju u Oslu, pokušala sam kontaktirati navedeni smještaj gdje sam već imala rezervaciju u nadi da mogu prepoloviti boravak, dakle 2 noći umjesto 4 te da uz to platim pola cijene, dakle 100 umjesto 200 eura.
Objekt na ovo nije pristao te su mi rekli da je to moguće samo po novoj tarifi, te bi me sada dvije noći koštale gotovo više nego 4!
Nisam pristala na to već sam još jednom dobro pregledala svoju rezervaciju i vidjela da booking.com nudi upravu tu opciju koja meni treba (zahvaljujući koroni) te sam bez ponovnog kontaktiranja objekta uspjela besplatno promijeniti rezervaciju te sam umjesto 4 noći odabrala dvije i platila po prvoj tarifi, odnosno 100 eura 2 noći 3 osobe.
Iz mog iskustva se može zaključiti da ćeš poprilično uštedjeti ranom rezervacijom smještaja!
Mi smo u konačnici platili 300 eura za 3 osobe, 4 noći i dva doručka u dva norveška grada.
Moram napomenuti da je sav smještaj rezerviran putem booking.com uz korištenje filtera „Cijena (od najniže)“.
Rent-a-car u Norveškoj
U svojih 10 godina samostalnih organiziranja putovanja, najjeftinije tarife rent-a-cara sam uvijek pronalazila preko economy bookings. Ali baš uvijek u svim zemljama, od Grčke, Njemačke, Francuske pa evo i Norveške.
S obzirom da je Sandefjort Torp aerodrom na koji slijeće Ryanair-ov avion iz Zagreba poprilično mali i sporedni aerodrom prilagođen uglavnom niskobudžetnim aviokompanijama, za rentati auto morati ćeš se odlučiti za jednu od druge dvije opcije.
Prva je Oslo Lufthavn aerodrom gdje je rentanje auta najjeftinije i kreće se od 35 eura po danu na EB.
Ili druga opcija rentanje auta u gradu Oslo (Oslo Downtown) gdje se cijene kreću od 40 eura prema gore.
Aliiii s obzirom da se renta u gradu, postoji mala caka. Ovdje se za navedenu cijenu može iznajmiti auto jedino za ograničena kretanja sa ograničenom kilometražom.
Ako se želite maknuti iz Osla, potrebno je birati ponudu auta sa neograničenom kilometražom. Za takve uvijete cijene auta sa najmom u gradu Oslo počinju od 45 eura dan. Uz dovoljno ranu rezervaciju.
Daljnju organizaciju i kalkulaciju prepuštam tebi, a ovako je izgledao naš najam:
Rent-a-car 3 dana. Cijena najma sa full osiguranjem 200 eura. Za to smo dobili toyotu hibrid automatik koji ne troši gotovo ništa!
Provjeri cijene i raspoloživost direktno u tražilici:
Što ako ostaješ samo u Oslu, i dalje te zanima putovanje u Norvešku na budžetu i ne treba ti auto?
Cestarine i cijene goriva za auto
Norveška je specifična zemlja upravo po svojim cestarinama, odnosno naplatim postajama.
Njihove cestarine se naplaćuju na način da su na određenim mjestima postavljene kamere te se prolaskom kroz kameru očitava registracijska oznaka automobila i na kraju zaračuna iznos cestarina.
Nama su u rent-a-car kući ponudili tarifu gdje smo mogli platiti 28 eura za sva tri dana i mogli neograničeno koristit njihove ceste.
Osim ove opcije postoji i mjesečna za one koji koriste ceste više od 3 dana koja iznosi 30 eura.
Skroz dobra ponuda!
AAAA gorivoooo? S obzirom na broj kilometara koji smo prošli, računali smo da ćemo na gorivo za auto potrošiti 150 eura.
Međutim na kraju nas je gorivo ispalo točno pola, odnosno 75 eura zahvaljujući činjenici da se u Norveškoj voze nova auta koja malo troše uz to su redovito hibridi čija se struja sama puni tijekom vožnje.
Pro tip! Gorivo je jeftinije u Oslu i okolici nego na jugu Norveške.
Kazna za auto – parkiranje u Norveškoj
Besplatni parking u Norveškoj nije bilo teško pronaći. Većinom je parking poslije određenog sata besplatan, ponegdje i vikendima.
Bez obzira što smo cijelim putem imali sreće i nismo morali platiti parking, upravo zadnju noć prije nego smo vratili auto u rent-a-car kuću, dobili smo kaznu od 90 eura.
I to zato što smo parirali iza znaka za parking. Tek smo kasnije NAUČILI da se u Norveškoj parkira samo i isključivo ISPRED znaka za parkiranje u ulici. Ako ondje stoji znak za parking, ne znači da je cijela ulica raspoloživa za parkiranje.
Kaznu smo naravno platili. Jer se apsolutno mora. A kako platiti kaznu za parking u Oslu pogledaj ovdje.
Što smo sve obišli tijekom putovanju u Norvešku na budžetu:
Naš plan puta izgledao je točno ovako.
Putovanje u Norvešku na budžetu – DAN 1
Oslo (preuzimanje auta), Drobek, Drammer -> Kristiansand
Nakon slijetanja u Sandefjord, gore navedenom prijevozom stigli smo u Oslo te ondje preuzeli rent-a-car.
S obzirom da je bilo oko podne, odmah smo nastavili sa road tripom.
Prvo smo se spustili u mali gradić koji se zove Drobek. Vidjeli smo nekoliko preporuka za posjetiti Drobek, međutim ja ga ne bi preporučila kao dio ture.
Nema se mnogo za vidjeti, jedina atrakcija je božićna kuća koja je otvorena tijekom cijele godine, a i ona ima specifično radno vrijeme pa je možda baš kao ni mi nećete moću vidjeti.
Pozitivna stvar Drobeka je besplatan parking 2 sata na parkiralištu u samom centru, što je i više nego dovoljno za posjet Drobeku.
Dok je s druge strane mana mali izbor restorana, a hrana je neizmjerno skupa. Mi smo odlučili pojesti pizzu ondje jer nismo imali drugog izbora, a cijene se kreću od 200 NOK (20 eura) za margaritu prema gore.
Nakon toga smo krenuli prema Drammeru gdje smo stali u shopping centar kupiti namirnice za iduća 2 dana u Kristiansandu.
Nastavili smo vožnju glavnom južnom cestom prema Kristiansandu gdje smo prespavali te ujutro se zaputili prema najjužnijoj točci Norveškog dijela kontinenta – Lindesnes svjetioniku.
Putovanje u Norvešku na budžetu – DAN 2
Lindesnes fyr smjetionik, Under, Kristiansand
Putem smo naletjeli na slatke šarene kućice te stali na nekoliko mjesta koja su nam se svidjela za fotografiranje.
Usput smo vidjeli i restoran koji se nalazi potpuno pod morem. Zove se Under.
Nalazi uz obalu na nekoliko metara dubine u Sjevernom moru. Ondje se pripremaju samo i jedna jela na meniju koji je jednak za sve posjetioce tog dana.
Jednostavni su i idu po principu – jede se što se ulovi okolo tog dana! Meni je isključivo riblji.
Radno vrijeme je samo vikendom, a za večerati ondje je potrebna rezervacija s obzirom na ograničen broj stolova.
Dakako, samo ako možeš izdvojiti 2500 NOK za obrok koliko košta meni bez pića. Uz piće cijena se penje na 4 000 NOK.
Bon apetit!
U nastavku dana stigli smo do Najjužnije točke Norveške – Lindesnes svjetionika (Lindesnes fyr) – apsolutno predivno mjesto vrijedno posjeta!
Ondje se nalazi uređen okoliš i svjetionik na kojem puše jaki vjetar, osjećaj je kao da puše 100km/h.
Ondje se ulaz naplaćuje, ali djeluje na principu povjerenja. Nama nitko nije provjeravao ulaz. Ondje stoji automat za karte i jednostavno ti vjeruju da ćeš biti pošten i kupiti kartu.
Sve preporuke za Lindesnes!
Nakon Lindesnes fyr vratili smo se u Kristiansand, prošetali gradom te se vratili natrag u smještaj skuhati večeru i uživati u jednom od najljepših zalazaka sunca.
Putovanje u Norvešku na budžetu – DAN 3
Reiarsfossen vodopad na stijeni, Tjuvhola, razni fjordovi, netaknuta priroda, visoke planine, Eidsborg Stave vikinška crkva, Heddal stave vikinška crkva – najpoznatija u Norveškoj.
Treći dan započeli smo sa jednom idejom, a završio je sa TOTALNO drugom.
Ideja je bila da odemo skroz na zapad Norveške do grada Stavanger, gdje se u blizini nalazi i poznati Lysefjord. Jedni od najpoznatijih vidikovaca u cijeloj Norveškoj – ondje su „Pulpit rock“ i „Kjerag“.
Taj dan ipak nismo bili raspoloženi za planinarenje, a osim toga, do ponoći smo trebali biti u Oslu kako bi se prijavili u smještaj.
Pa smo se tako odlučili na „manje popularnu“ rutu i zaputili se prema Oslu okolnim sporednom cestama.
Ondje smo tijekom dana doživjeli i dramu penjanja na Tjuvholu o kojem sam pisala ovdje: PUTOVANJE U NORVEŠKU: KAKO JE NASTALA SPONTANA PRIČA O NORVEŠKOJ AGONIJI?
Ovaj dan mi je možda bio i najdraži od svih jer smo bez ikakvog plana i 100% spontano vidjeli najljepše od Norveške prirode. I još mnogo mnogo toga što nisam uhvatila na kameri. 😉
Među njima su bili i Reiarsfossen vodopad na stijeni, razni fjordovi, netaknuta priroda, visoke planine, Eidsborg Stave vikinška crkva sa pogledom na jezero, Heddal stave vikinška crkva – najpoznatija u Norveškoj.
P.s. jeste li znali da se u Norveškoj nalaze još samo 12 ovakvih vikinških crkvi. Sve se nalaze uglavnom u unutrašnjosti zemlje, a mi smo vidjeli čak dvije!
Jedna se nalazi u Oslu na poluotoku Bygdøy. Zove se Gol Stave.
Dan smo završili dolaskom u Oslo, check inom u smještaj i kuhanjem još jedne delicious večere!
Putovanje u Norvešku na budžetu – DAN 4 i DAN 5
ŠTO VIDJETI U OSLU?
Četvrti dan ujutro smo vratili auto u rent-a-car poslovnicu te smo iduća dva dana proveli samo u Oslu. Za javni prijevoz je moguće kupiti karte putem aplikacije „RuterBillett“, a za one koji žele vidjeti i muzeje, super opcija je uzimanje Olso pass.
Pronašla sam ti jeftinije cijene kupnje Oslo passa putem– OVDJE. You are welcome! 😊
OSLO
U Oslu bi definitivno istaknula posjet Opera House i gledanje zalaska sunca na vrhu Opere.
Osim toga, meni je „Bar code“ četvrt baš zanimljiva. Naziv je dobila po zgradama koje su sve različite pa iz daljine izgledaju kao bar code.
Zatim The Vigeland Park je apsolutni must see! Ulaz je besplatan a park prepun preko 200 zanimljivih figura koje je izradio norveški kipar Gustav Vigeland. Opciju sa turom pogledaj OVDJE.
Mnogi preporučuju posjeti SALT Langhuset – street food mjestu sa pogledom na operu.
Mi smo otišli i probali nekoliko jela, ali po meni su porcije male, hrana skupa, a često je puno toga se meni-a rasprodano, odnosno sold out.
U Oslu se nalazi i poluotok imena Bygdøy. Ondje se smjestilo nekoliko zanimljivih muzeja uključujući i muzej Vikinga!
Ostale top lokacije za vidjeti u Oslu:
- Šetnja centrom grada
- Vigeland muzej
- Fram muzej
- Oslo City Hall
- Norwegian Folk muzej
- Akershus Fortress
- Norveška nacionalna galerija
- Royal Palace
- Kon-tiki muzej
- Mathallen Food Hall
- Holmenkollen Ski Museum & Tower – navodno ima i zipline ondje
- Aker Brygge
- Izlet brodom fjordovima Osla
TURE U OSLU:
- Frogner Park Vigeland Tour
- Oslo obilazak grada busom bez krova
- Obilazak fjorda Oslo na brodu
- Tura po Oslu uz vodiča busom #2
- Obilazak fjorda Oslo na brodu uz večeru i živu glazbu
- Obilazak Osla busom i vožnja brodom po fjordu Oslo
Ono što me baš iznenadilo u Oslu je činjenica koliko nisu turistički orijentirani.
Tijekom dva dana konstantne šetnje gradom, vidjela sam samo jednu jedinu suvenirnicu! I ondje su magneti bili 5 eura komad.
Cijene / restorani / hrana i piće / kave i ostalo
Prilikom planiranja putovanja u Norvešku, bili smo svjesni da putujemo u zemlju sa puno većim životnim standardima u odnosu na krajeve u kojima živimo. Svatko tko kaže da Norveška nije skupa zemlja, ili živi u zabludi ili nije vidio dovoljno svijeta. Sorry. Ali to je činjenica.
Odlaskom u supermarket, bio je pravi izazov pronaći namirnicu ispod 5 eura. Ne znam za vas, ali meni to vrišti SKUPAAAA ZEMLJAAAA.
To je sasvim uredu, znali smo u što se upuštamo, samo uvijek se pojavi nekoliko pametnjakovića sa izjavama da nije tako. Pa da unaprijed zatvorimo tu diskusiju.
Nadalje, obrok u restoranu za jednu osobu se kreće od 150 do 200 NOK bez pića.
Opet ponavljam 1 euro = 1 NOK.
Na sreću, u gotovo svim trgovinama imaju robnu marku koja se zove „best price“ i njihovi su proizvodi u rangu sa našim cijenama.
Neke su trgovine skuplje na neke jeftinije. Od jeftinijih bi izdvodila „Kiwi“. Ali opet, u svim dijelovima Norveške cijene nisu jednake. Manje smo plaćali na jugu Norveške nego u Oslu i okolici.
Mi smo uglavnom kuhali u apartmanu.
Norvežani i kava
Norvežani (srećom) imaju kulturu ispijanja kave, pa se tako na svakom koraku može pronaći ukusna kava spremljena sa posebnom pažnjom.
Mogu istaknuti coffee shop pod nazivom „Kaffebrenneriet“ gdje smo probali jednu od najboljih kava ikada. Veliki plus što u ponudi imaju više vrsta mlijeka. Od običnog preko sojinog i zobenog.
Doduše cijene su i ovom slučaju paprene. Mi smo platili dvije kave i jednu cimet rolicu 130 NOK (oko 100 kuna).
Ne zaboravi pročitati i prethodni post o putovanju u Norvešku gdje sam detaljno pisala o penjanju na Tjuvhola i kako je prošla ta zanimljiva i nenadana avantura: PUTOVANJE U NORVEŠKU: KAKO JE NASTALA SPONTANA PRIČA O NORVEŠKOJ AGONIJI?
Povežimo se na Facebooku! Zaprati stranicu i uvijek budi u toku sa novim avanturama!
Sada znaš kako organizirati Putovanje u Norvešku na budžetu, ali trebaš i smještaj na putovanju?
Pogledaj popuste koje ti donosi Travelina OVDJE.
- Osiguraj transfer od aerodrom do smještaja na LINKU.
- Izbjegni nepotrebna iznenađenja i uzmi putno osiguranje OVDJE.
- A kako svaki put pronađem jeftine avio karte pišem ovdje: Jeftine Aviokarte u 15 Koraka – Kompletni Vodič.
Zanimljive ture i atrakcije bilo gdje na putovanju uključujući FREE WALKING TOUR-e pogledaj OVDJE! <<<
Sve ostale savjete za putovanje, pogledaj na blogu.<<
Trenutno ti Putovanje u Norvešku na budžetu nije u planu, ali želiš sačuvati informacije?
Pin! za kasnije.
Baci oko na moju vječnu travel inspiraciju Pinterest i vidimo se na Instagramu.
Sve fotografije i tekst članka su vlasništvo autora i nije dozvoljeno korištenje bez konzultacije.
Odgovori